W trzecim kwartale 2009 r. przeprowadzono kontrole zabawek pod kątem zgodności z zasadniczymi wymaganiami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki społecznej z dnia 14 listopada 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek oraz prawidłowości oznakowania zabawek wprowadzonych do obrotu zabawek.
Kontrole przeprowadzono w 7. placówkach detalicznych, m.in. w Elblągu, Iławie, Mikołajkach i Olsztynie. Sprawdzono 42. zabawki, w tym 10 zabawek produkcji krajowej, 30 importowanych z Chin oraz 2. z krajów Unii Europejskiej. Uwagi wniesiono do 23 zabawek.
Szczegółowe ustalenia kontroli, w zakresie naruszeń zasadniczych wymagań określonych w ww. rozporządzeniu, przedstawiają się następująco:
- w 6. partiach zabawek (27 szt.) importowanych z Chin stwierdzono brak nazwy wyrobu, nazwy i adresu producenta, upoważnionego przedstawiciela lub importera;
- w 6. partiach zabawek (25 szt.) w tym w 2 partiach (9 szt.) wyprodukowanych w Polsce oraz 4 partiach (16 szt.) importowanych z Chin stwierdzono brak ostrzeżeń wraz z informacją o szczególnym ryzyku związanym z ograniczeniem wiekowym;
- w 2. partiach zabawek (11 szt.) importowanych z Chin stwierdzono brak informacji dotyczących konieczności nadzoru osoby dorosłej oraz brak instrukcji dla zabawek bateryjnych;
- w 1. partii zabawek (5 szt.) importowanej z Chin stwierdzono nieprawidłowe oznakowanie CE.
Ponadto kontrole wykazały m.in. takie nieprawidłowości w oznakowaniu zabawek, jak:
- w 2. partiach zabawek (6 szt.) importowanych z Chin stwierdzono brak ostrzeżeń dla zabawek magnetycznych w odniesieniu do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 2008 r. w sprawie wprowadzenia środków przewidzianych przepisami o ogólnym bezpieczeństwie produktów w odniesieniu do zabawek magnetycznych;
- w 10. partiach zabawek (27 szt.), w tym w 2. partiach zabawek (5 szt.) produkcji chińskiej oraz w 8. partiach importowanych z Chin, stwierdzono umieszczenie znaku graficznego określającego wiek dziecka, dla którego zabawka jest nieodpowiednia, niezgodnego z wzorem umieszczonym w normie;
- w 8. partiach zabawek, w tym w 2. partiach (2 szt.) wyprodukowanych w Polsce oraz 6. partiach (14 szt.) importowanych z Chin, stwierdzono niewłaściwie określony wiek dziecka, dla którego zabawka jest przeznaczona;
- w 6. partiach zabawek (27 szt.) importowanych z Chin, stwierdzono brak polskiej wersji językowej podanych oznaczeń w odniesieniu do postanowień Ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim.
Badaniom laboratoryjnym poddano 4 partie wyrobów. Specjalistyczne Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie wniosło zastrzeżenia do 2. zabawek, wyrażając opinię, że nie spełniają one zasadniczych wymagań. Natomiast Specjalistyczne Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej w Łodzi zbadało 1. partię zabawek na na obecność ftalanów. Ftalanów nie wykryto.
We wszystkich 7 kontrolowanych podmiotach sprawdzono zgodność zakresu prowadzonej działalności z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym, W powyższym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono.
Przeprowadzone kontrole ujawniły, że w oznakowaniu zabawek wciąż występują dość liczne nieprawidłowości, które mogą świadczyć o braku znajomości obowiązujących przepisów przez przedsiębiorców, lekceważeniu przepisów bądź braku świadomości, jakie skutki może przynieść nie przekazanie wraz z zabawką właściwych informacji użytkownikowi.
Mając na względzie szybko zmieniającą się ofertę na rynku zabawek, jak również bezpieczeństwo dzieci, Inspektorat widzi potrzebę kontynuowania tej tematyki w kolejnych kwartałach.
W związku z ustaleniami kontroli podjęto działania zmierzające do eliminacji stwierdzonych uchybień stosownie do kompetencji Inspekcji Handlowej.