W poniedziałek, 16 listopada, w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbędzie się konwersatorium „Dylematy i wyzwania edukacji kulturalnej”. Konwersatorium przygotowano we współpracy CEiIK-u i Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Początek spotkania o godzinie 10.30.
Konwersatorium zainauguruje cyklu spotkań pod nazwą „Warmia i Mazury: Innowacje - Kultura - Kapitał społeczny”. Ich celem jest zainicjowanie stałego forum poświęconego refleksji nad stanem i funkcjami działań kulturotwórczych na Warmii i Mazurach oraz stworzenie platformy wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych sektorów życia społecznego, służącej rozwojowi życia społecznego regionu.
Sfera kultury, jej instytucje i ich funkcje stały się ostatnio przedmiotem ożywionej ogólnopolskiej dyskusji na Kongresie Kultury Polskiej w Krakowie. Organizatorzy cyklu uważają za bardzo istotne, by środowiska Warmii i Mazur również włączyły się twórczo w jej nurt. Dlatego przygotowano cykl działań poświęconych wymianie doświadczeń i systematycznej refleksji o stanie kultury regionu, jego specyfice, uwarunkowaniach, szczególnych potrzebach mieszkańców i wreszcie potencjale kulturotwórczym.
-
Zależy nam na tym, by tematyka spotkań wykraczała poza stereotypowe widzenie kultury utożsamianej często wyłącznie ze sferą sztuki i jej upowszechnianiem, organizowaniem zbiorowej rozrywki czy tworzeniem produktu turystycznego - mówią organizatorzy konwersatorium.
Uczestnicy konwersatoriów będą zastanawiać się nad społeczną skutecznością aktywności kulturalnej. Nad tym, czy i jakie działania przyczyniają się do przełamywania barier rozwoju, do rzeczywistej zmiany społecznej powodującej podniesienie jakości wspólnego życia. Z tego powodu tematyka konwersatoriów koncentrować się będzie wokół pojęcia „kapitału społecznego”.
Według autorów „Diagnozy Społecznej 2007” prof. prof. Czapińskiego i Panka, kapitał społeczny stanowi istotę społeczeństwa obywatelskiego, z pewnością zaś społeczeństwa efektywnego rozwojowo. Kapitał społeczny rozumiany jest przez nich jako sieci społeczne regulowane normami moralnymi lub zwyczajem (a nie, lub nie tylko, formalnymi zasadami prawa), które wiążą jednostkę ze społeczeństwem w sposób umożliwiający jej współdziałanie z innymi dla dobra wspólnego. Poziom rozwoju ekonomicznego traktować można jako końcowy efekt kapitału społecznego lub jako jedną z jego funkcji.
Wiele badań wskazuje na bardzo niski poziom kapitału społecznego Warmii i Mazur.
Należy on do najniższych w Europie. Aktywność instytucji i organizacji kulturalnych naszego regionu może mieć istotny wpływ na zmianę tego stanu rzeczy.
Do udziału w konwersatoriach organizatorzy zapraszają: pracowników samorządowych instytucji kultury, liderów stowarzyszeń i społeczności lokalnych, przedstawicieli samorządów lokalnych, pracowników naukowych i studentów szkół wyższych.