Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:37 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Wiadomości ze świata
red. | 2009-11-04 12:31 | Rozmiar tekstu: A A A

Przed Forum Parlamentów Południowego Bałtyku

Olsztyn24
Urząd Marszałkowski w Olsztynie

W Olsztynie rozpoczęło się dzisiaj (4.11) trzydniowe spotkanie organizacyjne przed VIII Forum Parlamentów Południowego Bałtyku. Forum odbędzie się w dniach 21-23 maja 2010 w Elblągu.

- Aktywnie uczestniczymy w tej organizacji od 3 lat, a w lipcu tego roku Warmia i Mazury przejęły w niej roczną prezydencję - mówi Julian Osiecki, przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Naszym zamiarem jest zaprosić do uczestnictwa w pracach Forum okręg kłajpedzki Republiki Litwy, na razie w roli obserwatora, a po reformie administracyjnej w roli partnera. W dotychczasowym dorobku Forum są między innymi rezolucje w sprawie strategii rozwoju regionów południowego Bałtyku. Mamy nadzieję, że będą one uwzględnione przez Komisję Europejską przy konstruowaniu strategii rozwoju Morza Bałtyckiego. Podnosiliśmy też kwestię zwiększenia limitów połowowych w polskiej strefie ekonomicznej, narzucone przez Unie Europejską, a także uproszczenia warunków rozwoju energii odnawialnej, w tym elektrowni wiatrowych. Od 4 listopada będziemy gościć przedstawicieli parlamentów regionalnych, aby omówić stan przygotowań do VIII Forum Parlamentów Południowego Bałtyku, które Forum odbędzie się w maju 2010 w Elblągu. Jego temat to środowisko naturalne a rozwój cywilizacyjny nad Południowym Bałtykiem.

- Cieszę się, że będziemy gospodarzami Forum, ponieważ to okazja do pokazania Europie, że Warmia i Mazury leżą nad morzem, że poprzez Zalew Wiślany mamy dostęp do Bałtyku - mówi Jacek Protas, marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Będziemy mieli okazję do zaprezentowania gospodarczych i turystycznych funkcji Zalewu, przy wykorzystaniu zarówno istniejącego przejścia przez Cieśninę Pilawską, jak i konieczności budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Warto też podkreślić, że finansowany przez Wspólnotę Europejską tor wodny E70 z Antwerpii do Kaliningradu spowoduje zwiększony ruch turystyczny na Zalewie Wiślanym i na Pętli Żuławskiej. Przygotowujemy naszą infrastrukturę do tego faktu. Opinie wypracowane przez Forum są pomocne przy podejmowaniu decyzji przez władze wykonawcze państw i regionów. Ważne również, że w naszych pracach biorą udział władze Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej, z którymi od wielu lat mamy szerokie pola działania.

Forum powstało w 2004 roku z inicjatywy Parlamentów dwóch niemieckich krajów związkowych: Szlezwiku Holsztyna i Meklemburgii - Przedpomorza oraz dwóch Sejmików: województwa zachodniopomorskiego i województwa pomorskiego. Obecnie udział w pracach Forum bierze osiem parlamentów regionalnych. Oprócz wymienionych są to: Rada Wolnego Miasta Hamburga, parlament Skanii, Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Obwodowa Duma Kaliningradzka.
R E K L A M A
Celem Forum jest inicjowanie i wspieranie działań władz poszczególnych regionów na rzecz rozwoju obszaru Południowego Bałtyku w dziedzinie infrastruktury, gospodarki, ochrony środowiska i kultury. Ostatnie siódme Forum odbyło się w Szwerinie i dotyczyło strategii rozwoju Południowego Bałtyku w aspekcie przygotowywanej przez Unię Europejską strategii rozwoju dla Basenu Morza Bałtyckiego.

Przyszłoroczne Forum odbędzie się na nasze zaproszenie w Elblągu w dniach 21 - 23 maja 2010 roku a proponowany temat to: „Środowisko naturalne a rozwój gospodarczy i cywilizacyjny nad Południowym Bałtykiem”. Chcielibyśmy przedyskutować kwestię możliwości rozwoju gospodarczego naszych regionów w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, w którym przyszło nam żyć, odpowiedzieć na pytanie czy możliwy jest rozwój gospodarczy bez kolizji ze środowiskiem.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.