Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
12:47 23 listopada 2024 Imieniny: Adeli, Felicyty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Z serwisów
Jerzy Pantak | 2009-11-03 11:08 | Rozmiar tekstu: A A A
Stop niedożywieniu dzieci

Specyficzny bank

Olsztyn24
Donosiciel Pozarządowy nr 12

W październiku odbyła się w Olsztynie konferencja „STOP niedożywieniu dzieci”, zorganizowana przez Bank Żywności w Olsztynie. Problem to poważny, bo z różnych badań wynika, że co 4-5 dziecko nie dojada, ma niedowagę lub cierpi na brak białka, witamin i soli mineralnych. To wstęp do wielu chorób.

Różne instytucje pomocy społecznej od trzech lat realizują rządowy program dożywiania dzieci w szkole oraz innych osób szczególnie zagrożonych biedą (są też pieniężne zasiłki celowe oraz rzeczowe). Rząd przeznacza na to corocznie ponad 500 mln zł, czyli 60 proc. kwoty przewidzianej ustawą o pomocy społecznej - resztę dokładają samorządy.

W naszym województwie jest nieźle, m.in. dzięki działalności Banku Żywności, który włączył się do rządowego programu i rozpoznał potrzeby w dożywianiu, zwłaszcza na wsi i w małych miastach. Jego działalność nasila się w okresie wakacji, świąt oraz jesienią i zimą. Jak poinformował podczas konferencji prezes BŻ Marek Borowski, bank prowadzi takie projekty, jak „Napełniamy talerzyk”, „Podziel się posiłkiem” i „Pomoc żywnościowa dla najuboższych mieszkańców regionu Warmii i Mazur w latach 2007-2009”. Organizuje też szkolenia nauczycieli i rodziców w zakresie prawidłowego żywienia.

W ramach programu „Stop niedożywieniu dzieci” na zlecenie wojewody zdiagnozowano potrzeby w zakresie organizacji dożywiania, szczególnie w placówkach oświatowych. Okazało się, że w większości np. nie ma dożywiania w wolne od nauki dni, wakacje i ferie. Brakuje też odpowiednich kuchni i wyposażenia. Są również różnice w ocenie potrzebujących, nie objętych administracyjnymi programami. Szkoły oceniają, że jeszcze ok. 5 tys. dzieci w województwie potrzebuje dodatkowego posiłku, zaś ośrodki pomocy - że jest to zaledwie 500 osób. Zauważa się brak współpracy instytucji zajmujących się pomocą żywnościową.
R E K L A M A
Olsztyński Bank Żywności jest specyficzną organizacją pozarządową, świadczącą ubogim ludziom pomoc żywnościową od wielu lat. Powstał w sierpniu 2000 roku z inicjatywy trzech organizacji: Stowarzyszenia „Dzieciom Wiejskim” z gminy Jonkowo, Olsztyńskiego Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego oraz Stowarzyszenia „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka” (wystąpiło ze zrzeszenia w 2007 roku). Bazuje na stałych zbiórkach żywności od klientów sklepów oraz podarowanej przez producentów i hurtownie w przypadku upływu ich terminów ważności. Zapobiega to marnowaniu żywności, która następnie jest rozdawana bezpłatnie potrzebującym - dzieciom i ludziom starszym (ok. 130 tys. osób rocznie) a także domom pomocy społecznej i innym organizacjom o podobnym profilu działalności. Co miesiąc jest to ok. 300 ton żywności.

Od 2003 roku BŻ mieści się w budynku przy ulicy Artyleryjskiej 17 w Olsztynie.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.