Sześćdziesiąte urodziny obchodził w niedzielę (25.10) ks. mitrat Aleksander Szełomow, proboszcz parafii prawosławnej w Olsztynie, która także obchodziła swoje święto. Jubileusz uświetnili dostojnicy prawosławia oraz przedstawiciele władz miasta i regionu, a senator Stanisław Gorczyca został udekorowany orderem.
Ks. Aleksander Szełomow pochodzi ze Szczecina, uczył się w seminarium warszawskim, a tuż po święceniach (1971) został proboszczem legendarnej parafii w Wojnowie na Mazurach. Po jedenastu latach mianowano go proboszczem parafii w Olsztynie (1982) i jednocześnie dziekanem olsztyńskiego okręgu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Od tego czasu zżył się z miastem i jego mieszkańcami, zaś adaptowana na cerkiew niewielka świątynia przy al. Wojska Polskiego stała się jednym z piękniejszych obiektów w Olsztynie.
Niedzielne uroczystości celebrowali dwaj hierarchowie prawosławia: abp Jakub, ordynariusz diecezji gdańsko-białostockiej i abp Jeremiasz, ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej, jednocześnie rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.
Warto dodać, że ks. Szełomow do niedawna był prezesem warmińsko-mazurskiego oddziału PRE. A przez ostatnie piętnaście lat – kapelanem prawosławnym Marynarki Wojennej, gdzie dosłużył się stopnia komandora.
Za swoje zasługi został uhonorowany w niedzielę wysokim odznaczeniem cerkiewnym - Orderem św. Cyryla i Metodego. Natomiast zarząd województwa przyznał mu odznakę honorową Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego (wręczał przewodniczący Sejmiku Julian Osiecki). Także prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz złożył jubilatowi życzenia i przekazał obraz - panoramę Olsztyna. W imieniu radnych życzenia złożył wiceprzewodniczący Rady Miasta Leszek Araszkiewicz.
Z kolei za zasługi dla Cerkwi Prawosławnej w Polsce prestiżowy order św. Marii Magdaleny II stopnia zwierzchnik PAKP abp Sawa przyznał senatorowi Stanisławowi Gorczycy. Uhonorowano także parafian, w tym Beniamina Filimonowa, szefa chóru „Belcanto” Jana Połowianiuka i małżonkę jubilata - Helenę Szełomow. Goście złożyli też kwiaty pod krzyżem upamiętniającym akcję „Wisła”, z której większość olsztyńskich prawosławnych się wywodzi.
Z D J Ę C I A