W Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbył się dziś (24.10) doroczny Wojewódzki Konkurs Ukraińskiej Poezji Śpiewanej i Twórczości Poetyckiej. W szóstej już edycji imprezy uczestniczyło 17. solistów, duetów i zespołów. Łącznie publiczności zaprezentowało się 59. młodych artystów, reprezentujących ukraińskie szkoły i punkty nauczania języka ukraińskiego w województwie.
- Celów konkursu jest wiele - mówi Stefan Migus, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Rady Koordynacyjnej Związku Ukraińców w Polsce i przewodniczący zarządu olsztyńskiego oddziału tego związku.
- Najważniejszy z nich, to zainteresowanie młodzieży ukraińską poezją, nie tylko tą do czytania, ale również poezją śpiewaną - poezją, do której można ułożyć muzykę, i którą zaśpiewać dla ogółu.W olsztyńskich festiwalach biorą udział głównie uczniowie szkół z ukraińskim językiem nauczania w Bartoszycach i Górowie Iławeckim, a także punktów nauczania języka ukraińskiego, których w województwie jest 51.
- Do udziału w konkursach zapraszamy nie tylko uczniów szkół ukraińskich - mówi Stefan Migus. -
Nasza oferta skierowana jest również do szkół polskich. Dwa lata temu gościliśmy na konkursie polskich wykonawców. Chcielibyśmy zainteresować jak najszersze rzesze uczniów i nauczycieli tą formą sztuki scenicznej, jaką jest poezja śpiewana.
W każdym z konkursów organizatorzy starają się wprowadzić jakieś nowości, by nie popaść w rutynę.
- Wcześniej zostawialiśmy wykonawcom wolną rękę w doborze repertuaru - mówi Stefan Migus. -
Młodzi artyści sami mogli wybrać poetę i muzykę. Zauważyliśmy jednak, że największym zainteresowaniem cieszyli się sztandarowi ukraińscy poeci, jak Taras Szewczenko, Lesia Ukrainka czy Iwan Franko, bo do ich wierszy w Polsce łatwiej dotrzeć. Ale są przecież inni poeci ukraińscy, którzy zasługują na popularyzację, chociaż do ich twórczości trudniej w Polsce dotrzeć.Zdaniem przewodniczącego Migusa, pomocą mogą służyć nieprzebrane zasoby internetu.
-
Chcemy, by młodzież wykazała się inwencją i wyszukała sobie, chociażby w internecie, teksty mniej znanych ukraińskich poetów - wyjaśnia. -
Doszliśmy do wniosku, że dobrze byłoby w czasie konkursu prezentować utwory poetów, z którymi związane są jakieś rocznice. W tym roku zaproponowaliśmy, by artyści zaprezentowali m.in. utwory Wołodymyra Iwasiuka, bo właśnie mija 30. rocznica jego męczeńskiej śmierci.Wołodymir Iwasiuk to bardzo znany w latach 70. minionego stulecia autor piosenki „Czerwona ruta”, śpiewanej w wielu językach świata. Zdaniem Ukraińców, Iwasiuk został zamordowany przez NKWD w 1979 roku za to, że nie chciał śpiewać po rosyjsku. Jego ciało znaleziono 18 maja 1979 powieszone w lesie. Według oficjalnej wersji popełnił samobójstwo.
W przyszłym roku organizatorzy kolejnego konkursu będą chcieli zainteresować śpiewaków twórczością takich autorów jak Bohdan Ihor Antonycz, Hryhorij Skoworody czy Andrij Małyszko.
W dzisiejszym festiwalu, jako gość specjalny wystąpił rodzinny zespół „Perełas” z Rejonu Kołomyjskiego na Ukrainie.
******
Zwycięzcy VI Wojewódzkiego Przeglądu Ukraińskiej Poezji Śpiewanej i Twórczości Poetyckiej w Olsztynie:GRAND-PRIX: DARIA PASZKO - BartoszyceI Miejsce w kat. szkół średnich: MICHAŁ CIUPA - Olsztyn
Wyróżnienie (szkoły średnie): JOANNA SNIZAWSKA - Ostróda
I Miejsce w kat. gimnazjów: Zespół wokalny „SONECZKO” - Bartoszyce
Wyróżnienie (gimnazja): OLGA BREWKA - Olsztyn
I Miejsce w kat. szkół podstawowych (kl. I -III): Zespół wokalny „ŻYWCZYKI” - Świątki
Wyróżnienie w kat. szkół podstawowych (kl. I-III): KSENIA BZDEL - Bartoszyce
I Miejsce w kat. szkół podstawowych (kl. IV-VI): Zespół wokalny „WESEŁYNKA” - Bartoszyce
Wyróżnienie w kat. szkół podstawowych (kl. IV-VI): AGNIESZKA KOPAŃSKA - Kandyty
Z D J Ę C I A
F I L M Y