W sztuce zagrają: Karolina Honera, Irena Telesz, Maciej Mydlak
i Marcin Kiszluk |
Więcej zdjęć »
W Teatrze Jaracza trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą spektaklu „Twórcy obrazów”. Sztukę według dramatu Petera Olova Enquista wyreżyserował Szymon Kuśmider. W spektaklu zobaczymy Karolinę Honerę, Irenę Telesz, Macieja Mydlaka i Marcina Kiszluka.
Enquist zasłynął z dramatów opartych na biografii ach znanych Skandynawów; m.in.: Augusta Strindberga i Hansa Christiana Andersena. „Twórcy obrazów” mają tu szczególne znaczenie, mówią bowiem o artystach działających na styku rożnych sztuk: literatury, filmu i teatru.
Jak zwykle u Enquista, rzecz nie dotyczy encyklopedycznych danych o życiu bohaterów, lecz stanowi pretekst do swoistej psychodramy, w czasie której ujawniają się namiętności i kompleksy postaci, ujawnia się powszednie człowieczeństwo rozchwiane między szlachetnością a małodusznością, miedzy wzniosłą retoryką własnych marzeń a ciemnymi stronami osobowości.
Sztuka jest historią spotkania noblistki Selmy Lagerlof (Irena Telesz) oraz młodziutkiej aktorki Teatru Królewskiego w Sztokholmie - Tory Teje (Karolina Honera). Dochodzi do zderzenia pozornie skrajnych osobowości i biografii i. Lagerlof jest stateczną i pomnikową osobą, jej artystyczna droga dobiega końca, zaś impulsywna Tory Teje ma przed sobą całą przyszłość. Spotkanie przeradza się w otwarty pojedynek, mający rozjaśnić mroczne tajemnice z przeszłości Selmy.
Nie jest to jednak klasyczny konflikt pokoleń, w którym dwie strony zażarcie bronią swoich wartości. Paradoksalnie utwór Enqiusta mówi o koniecznym uzupełnianiu się doświadczenia i młodości, sceptycyzmu i wiary, dystansu i emocjonalnego odbierania świata. Enquist uzyskuje tym samym efekt lustra, w którym przeglądają się kobiety, rozpoznając pokrewne doświadczenia.
Szymon Kuśmider, reżyser „Twórców obrazów”, widzi w przedstawieniu wszelkie znamiona komediodramatu i charakteryzuje jego wymowę czterema słowami: sztuka, namiętność, młodość, doświadczenie.
Należy dodać, że całość tekstu Enquista przeniknięta jest przewrotnym i niezwykle subtelnym humorem. Batalia między dwiema bohaterkami toczy się również w języku, który co chwila ujawnia swą ironiczną i demaskatorską moc.
Premierowy spektakl rozpocznie się w sobotę (24.10) o godz. 19:00 na scenie kameralnej Teatru im. Stefana Jaracza.
******
Per Olov Enquist
TWÓRCY OBRAZÓW
przekład: Andrzej Krajewski-Bola
reżyseria: Szymon Kuśmider
scenografia: Wojciech Stefaniak
kostiumy: Zofia de Ines
muzyka: Mieczysław Mejza
Marcin Kiszluk, Maciej Mydlak******
SZYMON KUŚMIDER - reżyserUr. w 1967 roku w Krakowie. Aktor, reżyser, pedagog. Absolwent wydziału aktorskiego Krakowskiej PWST oraz reżyserii na Max Reinhard Seminary w Wiedniu.
Od 1991 roku związany z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Współpracował z Teatrem Stu w Krakowie, Teatrem Polskim w Bielsku Białej, Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie i z wieloma innymi. Wiceprzewodniczący GKR Związku Artystów Scen Polskich.
W latach 2002-2005 Prezes Rady Fundacji Starego Teatru w Krakowie.
Ważniejsze nagrody i wyróżnienia:
» Nominacja do nagrody na I Festiwalu Twórczości Telewizyjnej za rolę SERGIUSZA w Płatonowie - reż. A. Domalik
» Stypendysta PREZYDENTA Miasta Krakowa w dziedzinie sztuki teatralnej
» Złota maska 2000 - najpopularniejszy aktor Krakowa
W olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza wyreżyserował dyplom słuchaczy Studium Aktorskiego „Jak wam się podoba” Szekspira, zagrał też jako aktor w spektaklu Giovanny’ego Castellanosa „Roberto Zucco”.
Z D J Ę C I A