Wyjątkowo wysoki poziom rzeki Elbląg poważnie zagroził elbląskiemu muzeum. Informuje nas o tym Ewa Trocka z działu edukacji i promocji muzeum. Bezpośrednio zagrożony był leżący najbliżej rzeki Elbląg budynek dawnego Gimnazjum i zbiory znajdujące się w jego piwnicach.
Od godzin porannych, kiedy poziom wody zaczął szybko rosnąć, podjęto decyzję o zabezpieczeniu workami z piaskiem okienek piwnicznych położonych po stronie Bulwaru Zygmunta Augusta. Około godz. 12 rozpoczęto akcję przenoszenia zabytków archeologicznych znajdujących się w piwnicznych magazynach. Na wyższych poziomach umieszczono m. in. detal architektoniczny z elbląskiego zamku, około 200 kartonów z zabytkami pochodzącymi z badań elbląskiej Starówki oraz artefakty związane z osadą Truso.
Od godziny 15 systematycznie przybywało wody w muzealnych piwnicach. Dyrekcja Muzeum podjęła decyzję o stworzeniu grupy interwencyjnej składającej się z pracowników Muzeum, którzy przez całą noc monitorowali sytuację we wszystkich muzealnych obiektach.
W czwartek nad ranem poziom wody w piwnicach budynku Gimnazjum osiągnął ok. pół metra i tylko tak naprawdę zmiana aury pozwoliła powstrzymać napierającą wodę. We wczesnych godzinach porannych pracownicy Muzeum, korzystając z własnego sprzętu, przystąpili do wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń.
Kilka dni potrwa zapewne osuszanie piwnic, mimo całodobowej pracy muzealnego specjalistycznego sprzętu absorbującego wilgoć z pomieszczeń.
-
Gdyby spotkało nas to po remoncie, byłby dramat - mówią pracownicy muzeum.
- Całe szczęście też, że mamy własny sprzęt, który możemy natychmiast uruchomić w takiej sytuacji. Dlatego nawet w tak katastrofalnym zagrożeniu zabytki ruchome są stosunkowo bezpieczne.