W sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego świętowali dziś (16.10) pracownicy służby weterynaryjnej województwa warmińsko-mazurskiego. Sposobność do spotkania była szczególna, bowiem w tym roku służba weterynaryjna w Polsce obchodzi 90-lecie istnienia.
W regionalnych obchodach święta inspekcji weterynaryjnej udział wzięli m.in. wojewoda Marian Podziewski, główny lekarz weterynarii Janusz Związek oraz przedstawiciele współpracujących z weterynarzami służb, inspekcji i straży.
W trakcie uroczystości lekarze weterynarii zostali uhonorowani odznakami „Zasłużony dla rolnictwa„. Odznaczenia otrzymali:
1. Maciej Kandulski
2. Halina Stępkowska
3. Krzysztof Rudziński
4. Małgorzata Kalitowska
5. Tadeusz Stanisław Zakrzewski
6. Stanisław Kotowski
7. Maria Barbara Wyszkowska
8. Ewa Maryla Olchowy
9. Mariola Wytrążek
10. Józef Fatla
11. Monika Andrzejczak
12. Jerzy Wiśniewski
13. Mirosław Karczewski
Były też wyróżnienia dla weterynarzy seniorów, dla wojewody warmińsko-mazurskiego i innych osób, które na co dzień współpracują z inspekcją weterynaryjną.
Wojewódzki i Powiatowe Inspektoraty Weterynarii Województwa Warmińsko-Mazurskiego są organizacjami o statusie organizacji administracji rządowej. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Olsztynie nieprzerwanie od 1945 roku funkcjonuje jako wojewódzka struktura weterynaryjna, tym samym posiada zasoby kadrowe i doświadczenie w działaniach na rzecz zdrowotnego bezpieczeństwa publicznego, w tym żywnościowego.
Polityka jakości stanowi ważny składnik ogólnej strategii organizacji, ponieważ warunkiem sukcesu jest sprawność działań jako jednostki kontrolującej.
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii posiada certyfikat jakości ISO 9001:2000 oraz akredytację kompetencji inspekcyjnej wg Normy ISO 17020:2005, a Zakład Higieny Weterynaryjnej - Laboratorium Regionalne akredytację kompetencji badawczych wg Normy ISO 17025:2005.
W Wojewódzkim Inspektoracie Weterynaryjnym w Olsztynie pracuje 39 osób, w tym 16 lekarzy, zaś w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej 59 pracowników, w tym 16 lekarzy. Powiatowe Inspektoraty Weterynarii zatrudniają 240 pracowników, w tym 106 lekarzy.
Zadania realizowane przez Wojewódzkie i Powiatowe Inspektoraty Weterynarii to nadzór nad około 30 tys. podmiotów w zakresie:
- zwalczania chorób zakaźnych zwierząt i ochrony zdrowia zwierząt,
- higieny środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego,
- środków żywienia zwierząt oraz nadzoru nad ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego,
- ochrony zwierząt,
- obrotu i ilości stosowanych produktów leczniczych weterynaryjnych,
- higieny materiału biologicznego.
Służba weterynaryjna w województwie corocznie monitoruje pozostałości chemiczne i biologiczne badając ok. 2 tys. oraz wykonuje około 689 tys. badań biologicznych i chemicznych.
Z D J Ę C I A