W czwartkowy (15.10) wieczór, w Klubie Środowisk Twórczych w Olsztynie, dziennikarze olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wręczyli przyznaną po raz pierwszy w historii Nagrodę im. Seweryna Pieniężnego oraz wyróżnienia przyznane w konkursie o tę nagrodę. Fundatorem Nagrody było Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, którego sekretarz generalny Stefan Truszczyński przyjechał do Olsztyna, by wziąć udział w uroczystości.
Jak już informowaliśmy, Olsztyński Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ogłosił konkurs o „Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Seweryna Pieniężnego” żeby promować dobre dziennikarstwo Warmii, Mazur i Powiśla. Nominacje do nagrody mogły zgłaszać kolegia redakcyjne gazet, stacji radiowych, telewizyjnych, portali internetowych, sami dziennikarze (bez względu na to, czy są członkami SDP, czy nie) oraz Kapituła Nagrody.
Zarząd Oddziału SD powołał w skład Kapituły:
- Joannę Wańkowską-Sobiesiak - prezes Oddziału Olsztyńskiego SDP
- Jana Dąbrowskiego - wiceprezesa Oddziału Olsztyńskiego SDP
- Prof. dr hab. Marka Sokołowskiego - Wyższa Szkoła Pedagogiczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie
- Prof. dr hab. Andrzeja Staniszewskiego - Dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
- Krzysztofa Panasika - redaktora naczelnego „Bez wierszówki”
- Tamarę Jesionowską - sekretarza Oddziału Olsztyńskiego SDP
- Jacka Panasa - redaktora „Radia Olsztyn”
Jury w pięcioosobowym składzie zapoznało się z 28 materiałami dziennikarskimi (reportaże i audycje radiowe oraz telewizyjne, felietony, publicystyka, portal internetowy) zgłoszonymi do nagrody.
Po dokładnej analizie wszystkich zgłoszeń konkursowych, członkowie Kapituły zdecydowali jednogłośnie o przyznaniu Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Seweryna Pieniężnego Wacławowi Brudkowi, twórcy i autorowi „Gazety On-Line Olsztyn24”.
Jurorzy docenili profesjonalizm, rzetelność, różnorodność i apolityczność informacji zamieszczanych w istniejącej od dwóch lat „Gazecie On-Line Olsztyn24” oraz to, że gazeta nie ulega „tabloizacji”. Dodatkowym argumentem była nowoczesność przekazu, popularności portalu, obszerność przekazywanych informacji i wielka pracowitość autora.
Kapituła przyznała też dwa równorzędne wyróżnienia:
- Piotrowi Owczarskiemu z TVP Olsztyn za wysoki poziom i poruszanie ważnych społecznie problemów w reportażach zamieszczonych w cyklu „Raport socjalny”. Jurorzy docenili również ciekawie zrealizowane: „Polska na weekend” „Warmia i Mazury na jesień” oraz „Raport kryminalny”. O wysokiej jakości reportaży Piotra Owczarskiego świadczy to, że mogą je oglądać nie tylko telewidzowie z naszego regionu, ale trafiają na antenę ogólnopolską i TVP Polonia.
- Alicji Kulik z Radia Olsztyn za reportaże radiowe: „Na początku było marzenie” „Kwestia miłości” „Orkiestra”. Jury w pełni zgodziło się z opinią kolegów dziennikarki, którzy zgłosili jej reportaże do nagrody: odznacza się dociekliwością dziennikarską, mrówczą, pełną staranności pracą. Do tego dochodzi podejście do ludzi, których postanowiła w reportażach przedstawić. Udaje się jej od nich „wyciągnąć” wszystko, dzięki czemu opisuje ich mikrofonem z benedyktyńską dokładnością.
Dodatkowe wyróżnienie Rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie otrzymała Urszula Aniela Mikulewicz z TVP Olsztyn za reportaże telewizyjne, „Apel córki kolejarza” „Kolekcjoner wspomnień” „Sztuka cierpienia” w uznaniu za pokazywanie niezwykłych, pełnych pasji ludzi, którzy nie poddają się przeciwnościom losu.
Po odebraniu statuetek i dyplomów, wyróżnieni złożyli kwiaty pod głazem upamiętniającym patrona Nagrody - Seweryna Pieniężnego.
Z D J Ę C I A