Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:31 23 listopada 2024 Imieniny: Adeli, Felicyty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2009-10-15 09:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Wojewódzkie Obchody Dnia Ratownictwa Medycznego

Olsztyn24
Uroczystości rozpoczną się w kościele w Klebarku Wielkim

W Klebarku Wielkim odbędą się dziś (15.10) wojewódzkie obchody Dnia Ratownictwa Medycznego. W uroczystościach weźmie udział wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.

Uroczystości rozpoczną się w miejscowym kościele, gdzie o godz. 11.00 odbędzie się msza św. koncelebrowana przez metropolitę warmińskiego ks. abp. Wojciecha Ziembę. O godz. 12.00 nastąpi otwarcie wystawy poświęconej funkcjonowaniu ratownictwa medycznego w naszym regionie, a o godz. 13.00 spotkanie w sali rycerskiej Komandorii, podczas którego wojewoda wręczy wyróżnienia następującym osobom:

- Joanna Michalak, pielęgniarka w Pogotowiu Ratunkowym w Giżycku;
- Aleksandra Michałowska, pielęgniarka oddziałowa w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym SPZOZ w Działdowie;
- Mirosława Żywicka, pielęgniarka w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie;
- Mirosława Misiukiewicz, pielęgniarka w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie;
- Grażyna Błaszczyk, pielęgniarka w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie;
- Jakub Drejza, lekarz w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie;
- Witold Kordek, ratownik medyczny w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie;
- Jadwiga Przytomska, oddziałowa Izby Przyjęć i Ratownictwa Medycznego w Powiatowym Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostródzie;
- Michał Missan, koordynator Działu Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu;
- Halina Kulikowska, pielęgniarka koordynująca Działu Pomocy Doraźnej i Ratownictwa Medycznego Mazurskiego Centrum Zdrowia w Ełku;
- Stanisław Borkowski, zastępca kierownika Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Powiatowego Szpitala im. Władysława Biegańskiego w Iławie;
- Grażyna Chełchowska, pielęgniarka oddziałowa w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Braniewie;
- Sebastian Hajnowski, ratownik medyczny w Zespole Opieki Zdrowotnej w Lidzbarku Warmińskim;
- Tomasz Dziokan, ratownik medyczny w Centrum Medycznym - Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Olecku;
- Tomasz Mojżuk, koordynator ratownictwa medycznego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Piszu;
- Danuta Hinowska, pielęgniarka koordynująca Działem Ratownictwa Medycznego Szpitala Powiatowego w Kętrzynie;
- Jarosław Parafinowicz, konsultant wojewódzki;
- Tomasz Charaziński, ratownik medyczny w Szpitalu Powiatowym im. Michała Kajki w Mrągowie;
- Kinga Komodzińska, ratownik medyczny w Szpitalu Powiatowym im. Jana Pawła II w Bartoszycach;
- Henryk Kruczyński, anestezjolog w Szpitalu Powiatowym w Nowym Mieście Lubawskim.

Na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego funkcjonują 72 zespoły ratownictwa medycznego, a wśród nich 26 zespołów specjalistycznych „S” i 46 zespołów podstawowych „P”. Ponadto od 1 czerwca do 30 września działają wodne zespoły ratownictwa medycznego, w tym jeden ambulans specjalistyczny i cztery podstawowe, które oczekują na wezwanie w Iławie, Sztynorcie, Giżycku, Rynie oraz w Wierzbie koło Mikołajek. Ogółem zespoły oczekują na wezwanie w 60 miejscach na obszarze województwa. Dysponentów zespołów ratownictwa medycznego jest 22, a stanowisk dyspozytorów medycznych również 22.
R E K L A M A
Do systemu ratownictwa medycznego zalicza się także 11 Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, a w roku 2010 planowane jest rozpoczęcie działalności nowo powstałego SOR w Ostródzie.

Od 29 września 2009 r. w Olsztynie uruchomiono motocykl ratowniczy, obsługiwany przez ratownika medycznego, będącego członkiem zespołu specjalistycznego. Utworzenie jednostki na motorze przyczyni się do szybszego dotarcia profesjonalnej pomocy medycznej do miejsca wezwania w godzinach szczytu. Dyżurujący ratownik będzie wspomagał pozostałe olsztyńskie zespoły ratownictwa medycznego w godzinach 7.00-19.00.

W pierwszym półroczu 2009 r. zespoły ratownictwa w naszym województwie były wzywane do 55 484 interwencji medycznych, z czego ponad 36 435 stanowiły wezwania do nagłych stanów zagrożenia zdrowotnego, pozostała zaś liczba, tj. 18 049, do zachorowań. 37 339 wezwań zakończyło się przewiezieniem pacjenta do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub szpitalnej izby przyjęć.

Obecnie trwają pracę nad koncepcją Systemu Powiadamiania Ratunkowego w województwie, opartej na siedmiu Centrach Powiadamiania Ratunkowego, które zastąpią dotychczas działające 22 dyspozytornie medyczne. Koncepcja przewiduje usytuowanie CPR na bazie obiektów powiatowych komend straży pożarnej w następujących miastach: Olsztyn, Elbląg, Ełk, Ostróda, Bartoszyce, Giżycko, Szczytno. W Olsztynie będzie dodatkowo Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które z poziomu wojewódzkiego będzie koordynować całość systemu. Powstanie siedmiu CPR spowoduje jednolite zarządzanie systemem ratowniczym na obszarze województwa. W skład systemu wchodzą: jednostki ratownictwa medycznego, jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP oraz OSP i jednostki ratownicze WOPR.

Utworzenie Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego pozwoli na zespolenie systemu ratowniczego oraz pozwoli poprawić skuteczność prowadzonych działań, także przyśpieszy dotarcie służb ratowniczych na miejsce zdarzenia.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.