W najbliższy poniedziałek (19.10) Bank Żywności w Olsztynie organizuje konferencję „STOP niedożywieniu dzieci”. Patronat nad konferencją objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski. Jej głównym celem jest omówienie problemu niedożywienia wśród dzieci oraz wymiana doświadczeń radzenia sobie z tym zjawiskiem.
W konferencji udział wezmą przedstawiciele uczelni, instytutów naukowych, organizacji społecznych oraz lokalnych samorządów. Swoje prelekcje wygłoszą m.in.:
• prof. dr inż. Lidia Maria Wądołowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Katedra Żywienia Człowieka „Niedożywienie dzieci - czy znamy skalę problemu” .
• mgr inż. Anna Hinburg - dietetyk z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie „Co powinny jeść dzieci ? Standardy posiłków w szkole”
• przedstawiciel Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie - program „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” - perspektywa na lata 2010-2013
• Marek Borowski - Prezes Zarządu Banku Żywności w Olsztynie - „Propozycja rozwiązania problemów niedożywienia dzieci w województwie warmińsko-mazurskim”
Bank Żywności w Olsztynie w kwietniu 2008 roku zawarł porozumienie z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim w sprawie systematycznych działań na rzecz walki z niedożywieniem oraz zagrożeniem ubóstwa. Przeprowadziliśmy diagnozę problemu niedożywienia dzieci w województwie warmińsko-mazurskim. Według danych, które pozyskaliśmy wynika, że w naszym województwie problem niedożywienia istnieje i jest bardzo istotny. Szkoły i ośrodki pomocy społecznej w swoich środowiskach w około 50% zauważają problem niedożywienia i w takim samym procencie nie widzą tego problemu. Brak wspólnych działań, słaba aktywność i brak współpracy niektórych instytucji, placówek powoduje, że problem niedożywienia dzieci występuje i jest tak istotny.
W wyniku badań stwierdzono również różnice jakościowe sporządzanych posiłków między szkołami w miastach i na wsi. Niestety jakość wydawanych posiłków jest nie wystarczająca, w szkołach wiejskich ta sytuacja jest dużo gorsza niż w miejskich. Znaczna część placówek oświatowych nie posiada zaplecza kuchenno-stołówkowego. Obserwujemy również brak koordynacji działań w tym zakresie, niską świadomość na temat prawidłowego odżywiania dzieci.
Niedożywienie obniża odporność organizmu, zmniejsza jego wydolność (również umysłową), podnosi ryzyko pojawienia się przewlekłych chorób i dysfunkcji. W sferze społecznej, jeżeli jest powiązane z ubóstwem, niesie ze sobą niebezpieczeństwo wykluczenia z grupy rówieśniczej, a także gorsze wyniki w szkole, co z kolei przekłada się na szanse na rynku pracy, a w dalszej perspektywie - także na pozycję społeczną.
Bank Żywności w Olsztynie prowadzi również działalność edukacyjną. Ogłosiliśmy ogólnopolskie konkursy: plastyczny oraz fotograficzny skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimazjalnych. Odbywają się one pod hasłem „Żywność to życie - szanuj ją należycie”.
Realizacja powyższych działań jest możliwa dzięki współfinansowaniu ich ze środków Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Miasta Olsztyn.
Organizacja konferencji wiąże się także z obchodami Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem - 16 października oraz Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Ubóstwu - 17 października.
Bank Żywności w Olsztynie jest organizacją charytatywną, działającą bez zysku na rzecz innych organizacji i placówek pomocy społecznej. Głównym celem naszego działania jest organizowanie systemu bezpłatnego pozyskiwania oraz gromadzenia, a następnie bezpłatnej dystrybucji żywności. Wspieramy organizacje, które zajmują się dożywianiem osób najuboższych, niepełnosprawnych, bezdomnych, dzieci oraz innych osób będących w trudnej sytuacji życiowej, a także zapobiegamy marnowaniu żywności. Tylko w ubiegłym roku objęliśmy swoim wsparciem i pomocą ponad 122 100 osób przekazując im powyżej 3 300 ton żywności za pośrednictwem 311 organizacji i placówek pomocy społecznej.
Działalność Banku w istotny sposób wpływa na zaspokajanie najpilniejszych potrzeb osób potrzebujących, przyczynia się do pobudzenia ofiarności i gospodarności oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Bank Żywności w Olsztynie jako inicjator konferencji wyraża nadzieję, że będzie to czas, który poświęcimy społecznej debacie o niedożywieniu i ubóstwie dzieci, skali zagrożeń i wspólnych skutecznych rozwiązaniach.
Marek Borowski
Prezes Zarządu
Banku Żywności w Olsztynie