Podczas spotkania mówiono m.in. o rozwoju transportu miejskiego
Reprezentanci dwudziestu beneficjentów Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej uczestniczyło wczoraj (12.10) w spotkaniu informacyjno-szkoleniowym w Olsztynie, które dotyczyło przygotowania i realizacji projektów infrastrukturalnych dofinansowanych z funduszy Unii Europejskiej.
Spotkanie w Olsztynie było już trzecim z cyklu siedmiu szkoleń skierowanych do beneficjentów Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Organizatorem spotkań jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która odpowiada za przyznanie unijnych dotacji. Celem spotkań jest dostarczenie uczestnikom niezbędnej wiedzy o funkcjonowaniu Programu.
- Dzięki spotkaniu moje wątpliwości pojawiające się w wielu kwestiach dotyczących dofinansowań zostały rozwiane. Cieszę się, że tematy poruszane podczas spotkania mają bezpośrednie przełożenie na wiedzę praktyczną - mówi Izabela Meissner z Urzędu Miasta Olsztyn.
W spotkaniu wzięli udział beneficjenci, którzy otrzymali pomoc finansową na realizację projektów miejskiego transportu zbiorowego i infrastruktury drogowej. Do projektów finansowanych z udziałem unijnych dotacji należą m.in. modernizacje sieci kolejowych, budowy przystanków autobusowych, parkingów, dróg wojewódzkich, a także mostów i wiaduktów.
Podczas spotkania pracownicy PARP informowali uczestników m.in. w jaki sposób prawidłowo wypełniać formularze o dofinansowanie, wnioski o płatność, a także omawiali Wytyczne Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dotyczące kwalifikowalności wydatków.
******
Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej skierowany jest do najsłabiej rozwiniętych województw Polski: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. W ramach programu realizowane będą inwestycje zwiększające znaczenie gospodarcze pięciu regionów, a także ich zaplecze badawczo-naukowe i turystyczne. Program ma ułatwić dostęp do funduszy unijnych oraz zwiększyć przedsiębiorczość i innowacyjność biznesową mieszkańców województw. Za realizację programu odpowiedzialna jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, natomiast rolę instytucji zarządzającej pełni Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.