Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie był dziś (12.10) miejscem dwóch ważnych wydarzeń. Po pierwsze, w szpitalu odbyło się seminarium zatytułowane „Alkoholowy zespół płodowy - wyzwanie diagnostyczne, terapeutyczne i społeczne”. Po drugie, w czasie seminarium promowano książkę Heleny Piotrowskiej i Andrzeja Trieblinga pt. „Trzeba mieć serce - ewenement Janiny Triebling”, poświęconą wieloletniej dyrektor szkoły specjalnej numer 8 w Olsztynie.
Alkoholowy zespół płodowy, znany w świecie pod nazwą FAS, jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Efekty picia alkoholu przez rodziców, szczególnie przez matkę w okresie ciąży, mogą być groźne dla dziecka. Skutkiem mogą być m.in. zaburzenia uwagi, zdolności uczenia się, wady serca, dysfunkcje mózgu, a nawet śmierć dziecka. Dzisiejsze seminarium poświęcone było więc zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu alkoholowego zespołu płodowego.
W seminarium wzięły udział znane autorytety w zakresie FAS: dr Don Klumb - psycholog z Denver (USA), dr Włodzimierz Izranow z Uniwersytetu im. Kanta w Kaliningradzie oraz dr Krzysztof Liszcz - psychiatra z Torunia, a także przewodniczący grupy ekspertów ds. FAS Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wystąpieniom ekspertów przysłuchiwali się przedstawiciele środowiska medycznego, naukowcy i pedagodzy.
-
Ostatnio o FAS w Polsce mówi się coraz więcej, chociaż okazuje się, że FAS za granicą jest znany i dawno opisany - powiedziała Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor szpitala, otwierając seminarium. -
Dlatego zaprosiliśmy do Olsztyna prelegentów również zza granicy, przez to nasze seminarium nabrało rangi międzynarodowej.
-
Drugim bardzo ważnym wydarzeniem dzisiejszego dnia jest prezentacja książki „Trzeba mieć serce...”, poświęconej byłej wieloletniej dyrektor Szkoły Specjalnej nr 8 w Olsztynie Janinie Trebling - mówiła dalej dyr. Krzystyna Piskorz-Ogórek. -
Szkoła ta jest nam, jako szpitalowi dziecięcemu, szczególnie bliska, gdyż mamy wspólny przedmiot oddziaływania - dzieci.Na seminarium obecni byli autorzy książki: Helena Piotrowska z Olsztyna (m.in. autorka książek o znanych postaciach kultury Warmii i Mazur) i dr Andrzej Triebling (syn bohaterki książki) z Denver w amerykańskim stanie Colorado, gdzie pracuje jako lekarz gastrenterolog.
-
Gdy mama była dyrektorem szkoły w Olsztynie w latach 60. i 70. minionego wieku, ja miałem kilka lat i nie bardzo interesowałem się tym co robi - mówi Andrzej Triebling. -
Dopiero po latach, gdy rozmawiałem o mamie z ludźmi, którzy ją znali, dowiedziałem się, że mama robiła wspaniałe rzeczy. Pomyślałem więc, że dobrze by było spisać jej historię.- Z propozycją napisania książki o Janinie Triebling zwrócił się do mnie jej syn Andrzej Triebling, po tym jak przeczytał moją książkę o Wojciechu Muchlado - mówi Helena Piotrowska. -
Od syna bohaterki książki dostałam około 20. wywiadów, które on sam przeprowadził z osobami znającymi jego matkę. Ja również kontaktowałam się z byłymi wychowankami Janiny Triebling i ich rodzicami. W ten sposób zebraliśmy materiały na książkę o wspaniałym pedagogu i człowieku.Książka od kilku dni jest już dostępna w Książnicy Polskiej w Olsztynie. Można ją również zamówić kontaktując się z autorką drogą e-mailową:
helenapiotrowska@poczta.onet.pl.
Jak mówi autorka, książka zawiera historię wielkiego człowieka, napisaną przystępnym językiem. Powinni ją przeczytać nie tylko znajomi i wychowankowie Janiny Triebling.
- Nazwisko Janiny Triebling jest znane i wiele znaczy w środowisku związanym z pedagogiką specjalną - mówi Helena Piotrowska. -
Ale tę książkę powinien przeczytać każdy, by przekonać się, jaką można być wspaniałą kobietą, matką, pedagogiem, człowiekiem.Kolejne spotkanie z Heleną Piotrowską i Andrzejem Trieblingiem już jutro (13.10) o godz. 17:30 w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku. Zapraszamy!
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :