W piątek 9 października Andrzej T. Triebling, Donald Klumb z Denver (USA, Kolorado) i ja mieliśmy szansę wystąpienia w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej oraz Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie z akcją promocyjną książki „Trzeba mieć serce. Ewenement Janiny Triebling”. Jest to rzecz o dyrektorce szkoły nr 8 w Olsztynie, miłośniczce historii, propagatorce edukacji, szczególnie osób odpowiedzialnych za wychowanie i opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi.
Dr Donald Klumb od pięciu lat pracuje jako główny psycholog w ośrodku leczniczym z pobytem stałym dla dzieci z regionu i miasta Denver oraz jako psycholog w Zespole Diagnostyki i Oceny Klinicznej w Centrum Rozwoju Dziecka Sewell (cztery lata był dyrektorem). Jest to instytucja zajmująca się wczesną interwencją i oceną skierowanych dzieci pod kątem występowania Poalkoholowego Uszkodzenia Płodowego (FASD). Dr Klumb będzie wkrótce pracował w projekcie federalnym polegającym na monitorowaniu prewalencji FAS w stanie Kolorado. Pod koniec lat 90. opracował program interwencyjny dla dzieci z poważnymi problemami ze zdrowiem psychicznym. Dodatkowo, poza pracą w powyższych instytucjach, od czternastu lat prowadzi praktykę prywatną, w ramach której diagnozuje, prowadzi terapię i udziela konsultacji. Jego wykład pt. „Konstrukcyjne systemy opieki nad dziećmi z Poalkoholowym Uszkodzeniem Płodu (FASD)” cieszył się w APS dużym zainteresowaniem.
Z podobnym zaciekawieniem studenci wysłuchali opowieści Andrzeja Trieblinga i mojej o powstawaniu książki oraz fenomenie, jakim była Janina Triebling. Kadra pedagogiczna szkoły, którą kierowała Janina Triebling, zajmowała się dziećmi upośledzonymi w różnym stopniu. Ponieważ dziś mówi się o FAS jako jednej z najczęstszych przyczyn upośledzeń mózgu, mamy prawo przypuszczać, że i takie dzieci były uczniami szkoły specjalnej w Olsztynie, i nie tylko. Pierwszego opisu Alkoholowego Zespołu Płodowego dokonano w 1968 roku we Francji.
Ucieszyło nas, że pomimo późnej przedweekendowej pory, przybyła spora grupa słuchaczy do Auli F Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Organizacją promocji książki i wykładu o FAS zajęła się Bogumiła Różycka, zajmująca Samodzielne Stanowisko ds. Obsługi Pacjenta i Promocji Zdrowia. Na spotkanie z Donaldem Klumbem oraz nami, autorami książki, przybył profesor Sergiusz Jóźwiak, Kierownik Kliniki Neurologii i Epileptologii IPCZD, konsultant krajowy ds. neurologii dziecięcej. Prof. Jóźwiak jest tegorocznym laureatem prestiżowej nagrody im. Manuela R. Gomeza, przyznawanej od 2002 roku przez Tuberous Sclerosis Alliance za szczególne osiągnięcia naukowe oraz działania humanitarne zmierzające do poprawy terapii i opieki nad chorymi ze stwardnieniem guzowatym. W polsko-amerykańskim spotkaniu w IPCZD udział wzięli także przedstawiciele Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
W poniedziałek 12 października wiedzę o szkodliwym wpływie alkoholu na rozwój płodu poszerzą pediatrzy, ginekolodzy, psychologowie, psychiatrzy, pedagodzy, terapeuci itd. w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie - Poradni Psychologicznej. Będzie możliwość wysłuchania słów syna Janiny Triebling, Andrzeja - Andrzej T. Triebling pracuje jako gastroenterolog w Denver - o jej zasługach dla szkolnictwa specjalnego w Olsztynie, a także moich na temat jej fascynującej osobowości.
Z D J Ę C I A