Czy można, mieszkając na dwóch różnych kontynentach, stworzyć wspólne dzieło? Można, przykładem tego jest książka „Trzeba mieć serce. Ewenement Janiny Triebling”, pomysł której powstał w głowie Andrzeja T. Trieblinga, mieszkającego w Denver w Colorado. Maile, telefony, Skype, ale przede wszystkim myśl to podstawa, i mój trud tu, w Olsztynie, żeby opowiedzieć o jego mamie - jaka była, co robiła. I żeby wzruszyć, i żeby wzbudzić refleksje, a może zachęcić do dyskusji.
Janina Triebling w latach 1963-1974 kierowała szkołą numer osiem w Olsztynie, a także pracowała społecznie na rzecz niepełnosprawnych, ubogich, skrzywdzonych dzieci oraz ich rodzin. Była światłym i mądrym człowiekiem. W sytuacjach konfliktowych kierowała się intuicją i sercem. Zadziwiała perspektywicznym myśleniem i umiejętnością tworzenia przyjaznej atmosfery w pracy. Jej życie nie było usłane różami, mimo to emanowała ciepłem i korzystała z niewyczerpanych, zdaje się, pokładów dobroci.
Dobrym uczynkiem kierował się także Donald Klumb, psycholog dziecięcy z Denver, gdy oferował swój udział w promocji książki: w postaci wykładów na temat Alkoholowego Zespołu Płodowego FAS. Don na co dzień zajmuje się dziećmi z FAS, diagnozując ich i prowadząc terapię. Jako że Janina Triebling była zwolenniczką kształcenia się nauczycieli - była absolwentką Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie (1964) - pierwsza prezentacja-promocja odbędzie się 9 października w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Druga tego dnia - w Instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
W poniedziałek 12 października w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie odbędzie się, zorganizowane przez Poradnię Psychologiczną tego szpitala, przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Międzynarodowe Seminarium pt. „Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) - wyzwanie diagnostyczne, terapeutyczne i społeczne”. W programie przewidziano prezentację książki „Trzeba mieć serce” - Helena Piotrowska i Andrzej T. Triebling - oraz wykłady. Dr Donald Klumb (Denver, USA) przedstawi „Konstruktywne systemy opieki nad dziećmi z Płodowym Zespołem Alkoholowym (FAS)”; dr Włodzimierz Izranow (Kaliningrad, OK FR) „Układ nerwowy matki i płodu w warunkach zatrucia alkoholem i benepiryną”; dr Krzysztof Liszcz (Toruń): „Czy jest nadzieja dla dzieci z FASD? - refleksje lekarza i rodzica adopcyjnego”; dr Olga Lewandowska (Olsztyn) „Wpływ kwasów omega 3 na rozwój dziecka”.
13 października odbędzie się promocja połączona z wykładem Donalda Klumba w Auli Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W tym samym dniu, o 17.30 rozpocznie się promocja książki na Zamku Olsztyńskim. Prowadzenie: Wojciech Ogrodziński.
W Dniu Edukacji Narodowej (14 października) spotkamy się z gronem pedagogicznym Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Olsztynie, po czym od 17.30 ponownie będziemy odpowiadać na pytania Wojciecha Ogrodzińskiego, tym razem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Starym Ratuszu.
Akcję promującą książkę „Trzeba mieć serce...” zakończy promocja-wykład w Katedrze Pedagogiki Specjalnej Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Patronat medialny nad olsztyńskimi imprezami obejmują Gazeta On-Line Olsztyn24 oraz Posłaniec Warmiński.
Z D J Ę C I A