Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zdają egzamin państwowy z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Test składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. W ten sposób policjanci zdobędą certyfikat dający im tytuł ratownika przedmedycznego. Jest to pierwsze takie szkolenie w naszym województwie. W projekcie zaplanowano kolejne, które prowadzić będą Joannici.
Do egzaminu przystąpiło 19. policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Test składa się z części teoretycznej i praktycznej. Funkcjonariusze odpowiadają na zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej, a w części praktycznej skupiają się na udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym. Policjanci wykazują się m.in. umiejętnościami przeprowadzenia masażu serca, zakładania opaski uciskowej na krwawiące rany. Zdobytą wiedzą i umiejętnościami policjanci wykażą się przed komisją złożoną z lekarzy oraz ratowników medycznych.
Ponadto Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, dla swoich policjantów i pracowników, zorganizowała cykl szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Tylko przez najbliższe dwa miesiące z takiego projektu skorzysta ponad 70 osób.
Przypomnijmy kilka sytuacji, kiedy szybka reakcja i umiejętności policjantów uratowały ludzkie życie.
Tak było w przypadku funkcjonariusza Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Kom. Mariusz Lis wracając po służbie zatłoczonym autobusem komunikacji miejskiej do domu zauważył, że przytomność straciła młoda kobieta. Oprócz niego żaden z pasażerów nie zareagował. Na ul. Wańkowicza policjant wyniósł dziewczynę z autobusu. Następnie rozpoczął udzielanie jej pierwszej pomocy. Niestety, kobieta nie odzyskiwała przytomności. Na miejsce przyjechało pogotowie ratunkowe, które zabrało ją do szpitala. Tam kobieta odzyskała przytomność i po udzieleniu pomocy wróciła do domu.
Niemal identycznie zachowali się policjanci Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, st. asp. Marek Krzywda oraz mł. asp. Łukasz Stępień. Ci funkcjonariusze, w lipcu ubiegłego roku wracali ze służbowej podroży. Niedaleko wsi Rogówko zauważyli na drodze przewrócony rower. Na poboczu zobaczyli leżącego mężczyznę, który potrzebował pomocy. Mężczyzna miał zawał serca. Do czasu przyjazdu karetki reanimowali chorego. Ciężko chory mężczyzna trafił na oddział szpitala w Ełku. Dzięki prawidłowej, a przede wszystkim szybkiej reakcji funkcjonariuszy, życie mężczyzny zostało uratowane.