Z inauguracji Platformy Paliw (fot. KWP)
Dystrybucja paliw płynnych to obszar generujący szereg nieprawidłowości, często wyczerpujących znamiona działalności przestępczej. Na Warmii i Mazurach ujawniono przykłady dystrybucji oleju opałowego zamiast napędowego, czy też gazu propan-butan rozlewanego z butli i dystrybuowanego, jako LPG. Dotychczasowe doświadczenia urzędów i instytucji z naszego regionu, które w swoim zakresie działania mają nadzór nad obrotem paliwami ciekłymi dodatkowo podparte efektami działającego od 2006 roku specjalnego programu informatycznego w woj. zachodniopomorskim wskazały na konieczność jeszcze ściślejszej współpracy i utworzenia w naszym regionie Platformy Paliw. Jak podkreślają policjanci ze Szczecina korzystający już z tego programu, dostęp do informacji, wymiana informacji jest najcenniejsza. Ta baza danych pozwala na szybsze działanie, eliminowanie nieprawidłowościami na rynku paliw.
Pomysł skorzystania z rozwiązań przyjętych w maju 2006 roku w województwie zachodnio-pomorskim na Warmii i Mazurach zrodził się we wrześniu 2008 roku. Po spotkaniu w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim, członkowie komisji „Bezpieczny Biznes” na czele z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim podjęli decyzję o utworzeniu w naszym województwie Platformy Paliw. Następnie przedstawiciele urzędów i instytucji z Warmii i Mazur podczas spotkania, do którego doszło 12 i 13 grudnia 2008 roku w Szczecinie, mieli możliwość sprawdzić zasadność wprowadzenia tego rozwiązania w naszym regionie.
Platforma Paliw to system informatyczny administrowany przez Wojewódzki Ośrodek Informatyki, do którego dostęp mają uczestniczące w koncepcji podmioty za pośrednictwem wybranych i przeszkolonych przedstawicieli. W systemie gromadzone są wszelkie dane dotyczące punktów dystrybucji paliw na terenie województwa oraz przedsiębiorców, którzy taką dystrybucję prowadzą. Gromadzone informacje udostępniane są w trybie on-line zainteresowanym uczestnikom i na bieżąco aktualizowane. System pozwala również na bieżące monitorowanie obrotu paliwami i ujawnianie oraz eliminowanie towarzyszących mu ewentualnych nieprawidłowości.
U podstaw stworzenia Platformy znalazła się także potrzeba zgromadzenia pełnej informacji na temat lokalizacji oraz legalności działania stacji paliw w województwie. Podstawowym celem działania systemu jest także usprawnienie współdziałania instytucji zajmujących się zwalczaniem nieprawidłowości w obrocie paliwami, koordynacji oraz optymalizacji skuteczności działań kontrolnych.
Celem przedsięwzięcia jest między innymi uporządkowanie rynku paliw płynnych, likwidacja szarej strefy, bieżące weryfikowanie wszystkich uchybień występujących w tym zakresie, poprawa skuteczności ścigania i zapobiegania wszelkim nieprawidłowościom związanym z obrotem paliwami.
Swój udział w inicjatywie zadeklarowało 13 urzędów i instytucji m.in. Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki i Wojewódzki Ośrodek Informatyki, Izba Celna w Olsztynie, Warmińsko-Mazurska Inspekcja Handlowa, Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego, Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej, Obwodowy Urząd Miar w Olsztynie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Komeda Wojewódzka Policji w Olsztynie.
W pierwszym etapie czynności zmierzających do uruchomienia Platformy Paliw niezależnie strażacy i dzielnicowi spisali wszystkie punkty związane z obrotem paliwami ciekłymi zlokalizowane na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W wyniku tej inwentaryzacji ujawniono różnicę przekraczającą 30% między zarejestrowanymi punktami, a faktycznie istniejącymi. Na 634 punktów tylko 440 posiadały koncesję. I już te pierwsze czynności dowiodły zasadności utworzenia Platformy Paliw.
Dziś (7.10) o godzinie 10.00 w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim Wicewojewoda zainaugurował działalność Platformy Paliw. Wymienione zostały stosowne porozumienia, a przedstawiciele wszystkich uczestniczących w systemie podmiotów rozpoczęli szkolenie.