Prawie dwieście bibliotek publicznych na Warmii i Mazurach w niedługim czasie otrzyma sprzęt komputerowy i dostęp do internetu. Personel bibliotek zostanie przeszkolony nie tylko w zakresie informatycznym, ale również w zakresie planowanie pracy bibliotek czy autoprezentacji pracowników bibliotek. Wszystko to sfinansuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego środkami z Programu Rozwoju Bibliotek. Dziś (7.10) w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie spotkali się reprezentanci zakwalifikowanych do udziału w I rundzie programu bibliotek z Warmii i Mazur, by rozmawiać o szczegółach realizacji programu.
Program Rozwoju Bibliotek jest skierowany do bibliotek publicznych we wszystkich gminach, nieprzekraczających 20 tys. mieszkańców. Do pierwszej rundy Programu w całej Polsce zakwalifikowało się 1867 placówek bibliotecznych. W województwie warmińsko-mazurskim na 289 uprawnionych bibliotek, swój udział w programie zgłosiło 208. Po rozpatrzeniu wniosków do I rundy programu zakwalifikowanych zostało 191 placówek.
- Bibliotek z Warmii i Mazur w I rundzie Programu Rozwoju Bibliotek jest najwięcej - mówi Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. -
W programie bierze udział aż 3/4 naszych bibliotek. Proszę również pamiętać, że program rozłożony jest na 5 lat. Wierzę więc, że pozostałe biblioteki wezmą udział w kolejnych rundach programu.-
Cieszymy się, że nasze biblioteki i bibliotekarze tak licznie zgłosili się do programu - mówi Renata Pietrulewicz, regionalna koordynatorka Programu Rozwoju Bibliotek w WBP w Olsztynie.
- Liczny udział w programie wskazuje, że bibliotekarze widzą potrzebę zmian i rozwoju swoich placówek, jak również starają się, aby ich biblioteki były coraz bardziej nowoczesne. Mam nadzieję, że będą również motywować inne biblioteki do udziału w kolejnych rundach programu.
Dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego biblioteki mają przekształcić się w centra wiedzy i aktywności lokalnej. W takich placówkach bibliotekarze mają pełnić zupełnie nową rolę społeczną. Przez cykl specjalistycznych szkoleń zostaną przygotowani do prowadzenia bibliotek w nowoczesny sposób - dowiedzą się, jak organizować ciekawe wydarzenia dla mieszkańców, jak rozpoznawać ich potrzeby, jak zdobyć dodatkowe pozabudżetowe fundusze na działalność czy wypromować swoją placówkę.
Do bibliotek zostanie również dostarczony sprzęt teleinformatyczny. Biblioteka Wiodąca (na Warmii i Mazurach jest ich 19), która w ramach programu odniesie więcej korzyści przy większym zakresie zobowiązań, otrzyma dwa zestawy komputerowe. Do Bibliotek Partnerskich (jest ich 58) trafi jeden komputer. Ponadto do każdej biblioteki uczestniczącej w programie zostanie przekazane urządzenie wielofunkcyjne, służące do drukowania, skanowania, kopiowania i faksowania. Z kolei do bibliotek gminnych, niezależnie od dotychczasowego wyposażenia, zostanie dostarczony również laptop. Co ważne, dzięki porozumieniu pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Grupą Telekomunikacja Polska SA, wszystkie biblioteki zostaną bezpłatnie podłączone do internetu.
-
Biblioteki będą rozwijać się stopniowo - mówi Dorota Kostkowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. - Mamy jednak nadzieję, że ten proces włączą się również użytkownicy. Musimy bowiem pamiętać, że bibliotekę tworzą przede wszystkim ludzie. To od nas - użytkowników, w dużej mierze zależy, czy biblioteka będzie tętnić życiem, czy znajdą się chętni do udziału w ciekawych zajęciach organizowanych przez bibliotekarkę czy bibliotekarza, a nowego sprzętu nie pokryje kurz.
Program Rozwoju Bibliotek ma przyczynić się do wyrównania szans i przeciwdziałania wykluczeniu informacyjnemu na najbardziej dotkniętych tym zjawiskiem obszarach. Został zaplanowany na 5 lat, a fundusze na jego realizację to 28 milionów dolarów. Środki te pochodzą z grantu przekazanego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates. Łącznie w programie weźmie udział około 3350 placówek z 1120 gmin. W Polsce Program Rozwoju Bibliotek realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, specjalnie powołana w tym celu przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
Z D J Ę C I A