Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:03 22 stycznia 2025 Imieniny: Wincentego, Anastazji
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Finanse, gospodarka
red. | 2009-10-01 18:34 | Rozmiar tekstu: A A A
Rozwój Polski Wschodniej

Głosujmy na projekty z Warmii, Mazur i Powiśla

Olsztyn24
Jednym z programów jest „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie”

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Polski Wschodniej, ogłosiło internetowy konkurs pod hasłem PRZYMIERZ SIĘ. Celem konkursu jest wybranie najpopularniejszego projektu Programu Rozwój Polski Wschodniej oraz zapoznanie mieszkańców Polski Wschodniej i całego kraju z projektami realizowanymi w ramach PO RPW. Województwo Warmińsko-Mazurskie reprezentuje 19 projektów.

W konkursie biorą udział projekty realizowane w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej, które znajdują się na liście projektów indywidualnych PO RPW oraz te, które zostały wyłonione w konkursie do dofinansowania do dnia 27 września 2009 roku. Wszystkie projekty biorące udział w konkursie są współfinansowane z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW).

- Projekty związane z Programem Rozwoju Polski Wschodniej realizowane w naszym regionie są dobrym przykładem na to, że stawiamy na innowacyjność i wzrost konkurencyjności w stosunku do innych województw nie tylko w takich dziedzinach jak turystyka, ale i w obszarach związanych z gospodarką, transportem, infrastrukturą drogową, czy informatyzacją - mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Rozstrzygnięcie konkursu zostało zaplanowane na dzień 17 października 2009 r. Informacja o wynikach zostanie opublikowana na stronie konkursowej www.przymierzsie.pl.
R E K L A M A
Zwycięski projekt, czyli ten, który uzyska najwięcej głosów, wygra promocję medialną w całym kraju i zostanie zaprezentowany w prasie ogólnopolskiej na łamach: Gazety Wyborczej, Newsweeka, Polityki, Wprost, Przekroju, Tele Tygodnia. Kampania zrealizowana zostanie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Programu Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) to ponad 2,27 mld euro dla pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. W najbliższych latach powstaną tam nowe drogi, ekologiczny transport publiczny, parki technologiczne, a dostęp do szybkiego Internetu stanie się powszechny.

Program to również inwestycja w przyszłe pokolenia. Dofinansowanie otrzyma prawie trzydzieści projektów uczelni, kształcących lub prowadzących badania naukowe w obszarze nauk technicznych i matematyczno-przyrodniczych.

Oprócz projektów realizowanych w poszczególnych województwach, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego koordynuje działania obejmujące swoim zasięgiem cały region Polski Wschodniej. Są to: budowa sieci szerokopasmowej i tras rowerowych.

******

Projekty z Województwa Warmińsko-Mazurskiego:

1. Budowa i uruchomienie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego
Przedmiotem projektu jest utworzenie i uruchomienie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego (OPN-T).

2. Budowa i wyposażenie Policyjnego Centrum Dydaktyczno-Badawczego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie dla wzmocnienia bezpieczeństwa kraju
Założeniem projektu jest wybudowanie i wyposażenie dwóch innowacyjnych budynków, tj. Uczelniano-Policyjnego Systemu Biblioteczno-Informacyjnego oraz Policyjnego Centrum Analityczno-Badawczego, w którym znajdować się będą specjalistyczne laboratoria i pracownie policyjne. Oba budynki budowane będą w technologii „Budynek inteligentny”.

3. Elbląski Park Technologiczny na Modrzewinie Południe
Przedmiotem projektu jest budowa „Elbląskiego Parku Technologicznego na Modrzewinie Południe”, która została podzielona na dwa zadania: Budowa infrastruktury Elbląskiego Parku Technologicznego (Centrum Logistyczne). Budowa systemu dróg dla EPT w kierunku ul. Mazurskiej - o łącznej długości 2,8 km wraz z infrastrukturą techniczną.

4. Kompleksowe przygotowanie terenu pod inwestycje w Miejskiej Strefie Rozwoju „Techno-Park” w Ełku
Projekt polega na kompleksowym przygotowaniu terenów pod inwestycje przy ul. Podmiejskiej we wschodniej części miasta Ełk wraz z budową dróg wewnętrznych i połączeniem ich z istniejącym układem komunikacyjnym oraz doprowadzeniem mediów.

5. Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie
Celem jest zwiększenie przewozów transportu publicznego dla zapewnienia rozwoju miasta i obszarów przyległych. Ponadto planuje się wprowadzenie nowego środka transportu (tramwaj) w celu zmniejszenia czasu podróży, ograniczenia emisji hałasu i zanieczyszczeń komunikacyjnych, a także instalację systemu obszarowego sterowania ruchem dla środków transportu publicznego, systemu informacji pasażerskiej oraz systemu biletu elektronicznego.

6. Obwodnica Ełku (etap III i IV) w ciągu drogi krajowej nr 16 i nr 65
Przedmiotem projektu jest budowa obwodnicy Ełku w ciągu drogi krajowej nr 16 i nr 65. Długość planowanego do realizacji odcinka wynosi ok. 4,8 km. Droga będzie miała po jednym pasie ruchu w każdą stronę i dodatkowe pasy do wyprzedzania. Szerokość zewnętrznych pasów ruchu wynosi 3,5 m, a pasa dodatkowego 3 m.

7. Obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego i Lubawy w ciągu drogi krajowej nr 15
Przedmiotem projektu jest budowa obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego i Lubawy w ciągu drogi krajowej nr 15. Wytyczona obwodnica prowadzona będzie po nowym śladzie w stosunku do istniejącego przebiegu drogi nr 15. Długość planowanego do realizacji odcinka wynosi ok. 34 km. Droga budowana będzie w przekroju dwujezdniowym (po dwa pasy ruchu w każdą stronę).

8. Obwodnica Olecka w ciągu drogi krajowej nr 65
Przedmiotem projektu jest budowa obwodnicy Olecka w ciągu drogi krajowej nr 65. Wytyczona obwodnica prowadzona będzie po nowym śladzie w stosunku do istniejącego przebiegu drogi nr 65. Zaprojektowane rozwiązania mają na celu osiągnięcie optymalnego rozwiązania problemów komunikacyjnych w Olecku i całym regionie, wynikających z braku obwodnicy miasta.

9. Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej
Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej jest pierwszym, który swym zasięgiem obejmie jednocześnie wszystkie województwa makroregionu oraz w sposób systemowy i spójny zaprezentuje potencjał gospodarczy całego obszaru, a tym samym wpłynie na wzrost zainteresowania potencjalnych przedsiębiorców możliwościami gospodarczymi województw Polski Wschodniej.

10. Promowanie zrównoważonego rozwoju turystyki
Projekt związany jest z przeprowadzeniem multimedialnej kampanii promującej Polskę Wschodnią jako miejsce aktywnego wypoczynku. Kampania ma zakres ogólnopolski i lokalny, dotyczy też dwóch największych miast Ukrainy (Kijów i Lwów). Będzie wdrażana w sześciu etapach, a jej grupami docelowymi są poszukiwacze inności, turyści aktywni i turyści rodzinni.

11. Reporęczenia szansą na zwiększenie finansowania zewnętrznego MSP. Instrument wsparcia funduszy poręczeniowych w Polsce Wschodniej
Wdrożenie projektu stwarza szansę zbudowania w Polsce Wschodniej sprawnego odnawialnego instrumentu realizacji polityki pobudzania wzrostu gospodarczego. Podejmowane działania zwiększą dostępność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw do zewnętrznych źródeł finansowania za pośrednictwem systemu funduszy poręczeniowych, działających zgodnie z powszechnie obowiązującymi i akceptowalnymi standardami.

12. Rozbudowa i modernizacja infrastruktury dydaktycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, służącej do kształcenia kadr nowoczesnej gospodarki, ze szczególnym nastawieniem na nowoczesne technologie informatyczne
Projekt realizowany będzie w Elblągu na terenie obiektów należących do PWSZ. Przedmiotem jest rozbudowa i modernizacja bazy dydaktycznej PWSZ. Obejmuje on swoim zakresem: modernizację i przebudowę części pomieszczeń budynku dydaktycznego przy ulicy Grunwaldzkiej 137, dobudowę (do istniejącego budynku dydaktycznego przy ul. Grunwaldzkiej 137) i wyposażenie pawilonu laboratoriów dydaktycznych, budowę i wdrożenie systemu zdalnego nauczania (e-learning).

13. Rozbudowa, modernizacja i wyposażenie zespołu laboratoriów edukacyjno-badawczych technologii, jakości i bezpieczeństwa zdrowotnego żywności
Projekt którego realizacja wyniesie ponad 28 mln euro, zakłada realizację pięciu różnych komponentów inwestycyjnych. Zadanie, nazywane Projektem BIO, dotyczy wydziałów uniwersytetu w Olsztynie oraz Zakładu Doświadczalnego w Bałcynach koło Ostródy, których specyfika badań dotyczy szeroko rozumianych nauk przyrodniczych.

14. Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej
Kompleksowy projekt składa się z dwóch komponentów: budowa ponadregionalnej sieci szerokopasmowej składającej się z pięciu regionalnych sieci szkieletowych województw Polski Wschodniej szkolenie osób zagrożonych „wykluczeniem cyfrowym” (jako uzupełnienie działania) do 10% kosztów kwalifikowanych - „cross financing”

15. Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej
Trasy rowerowe Polski Wschodniej utworzą spójną sieć, która obejmie atrakcje turystyczne, w tym ścieżki tematyczne, miejsca cenne przyrodniczo, miejsca noclegowe, ważne węzły komunikacyjne, przesiadkowe oraz infrastrukturę dla obsługi ruchu rowerowego (parking, serwis i wypożyczalnie sprzętu).

16. Udoskonalenie infrastruktury i wyposażenia laboratoryjnego nauk technicznych i informatycznych
Projekt będzie polegał na kompleksowej modernizacji bazy edukacyjno-badawczej nauk technicznych i informatycznych poprzez udoskonalenie infrastruktury technicznej i wyposażenia w aparaturę badawczo-dydaktyczną, w tym specjalistycznych laboratoriów. Inwestycja składa się z dwóch komponentów: Budowa i wyposażenie Regionalnego Centrum Informatycznego (RCI) Rozbudowa, modernizacja i unowocześnienie wyposażenia aparaturowego obiektów naukowo-dydaktycznych nauk technicznych.

17. Warmińsko-Mazurskie Centrum Genetyki Molekularnej

Przedmiotem projektu jest zwiększenie innowacyjności procesowej i produktowej Laboratorium Nucleagena oraz stworzenie zaplecza techniczno-maszynowego do prowadzenia szeroko zakrojonych badań populacyjnych i badań rozwojowych przy współpracy z regionalnymi i krajowymi instytucjami medycznymi i naukowymi.

18. Zachodnia obwodnica Mrągowa w ciągu drogi krajowej nr 59
Przedmiotem projektu jest budowa obwodnicy Mrągowa w ciągu drogi krajowej nr 59 Giżycko - Ryn - Mrągowo - Nawiady - Rozogi. Planowana inwestycja zlokalizowana jest na terenie miasta Mrągowo. Zaprojektowane rozwiązania mają na celu osiągnięcie optymalnego pod względem ekonomicznym i technologicznym rozwiązania problemów komunikacyjnych w Mrągowie i całym regionie, wynikających z braku obwodnicy miasta.

19. Zakup aparatury naukowo-badawczej na potrzeby Centrum Innowacyjnych Technik Diagnostycznych i Terapeutycznych
Przedmiotem projektu jest zakup aparatury badawczo-naukowej, utworzenie bazy laboratoriów i utworzenie Centrum Innowacyjnych Technik Diagnostycznych i Terapeutycznych.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.