Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:25 01 listopada 2024 Imieniny: Wszystkich Świętych
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
red. | 2009-09-30 09:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Filharmonia zaprasza na koncert

Olsztyn24
Jacek Szymkowiak (fot. FWM)

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza w najbliższy piątek (2.10) na kolejny koncert symfoniczny. Początek koncertu o godz. 19:00 w sali koncertowej Filharmonii.

Wykonawcami koncertu będą: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Tomasza Bugaja oraz Piotr Wyszogrodzki (saksofon altowy) i Jacek Szymkowiak (tuba).

W programie koncertu:

» Aleksander Głazunow - Koncert na saksofon altowy
» Edward Gregson - Koncert na tubę
» Joseph Haydn - Symfonia nr 104
R E K L A M A
Tomasz Bugaj jest kierownikiem Katedry Dyrygentury w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Do roku 2005 piastował funkcję Dyrektora Artystycznego i Głównego Dyrygenta Filharmonii Krakowskiej. Jest jednym z czołowych przedstawicieli powojennej generacji dyrygentów polskich.

Urodził się 11 grudnia 1950 r. Studiował dyrygenturę (1969-1974) u profesora Stanisława Wisłockiego w warszawskiej Akademii Muzycznej oraz muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim (1969-1972). Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął współpracę z Warszawską Operą Kameralną, gdzie awansował po kolei ze stanowiska asystenta dyrygenta (m. in. Kazimierza Korda, Jerzego Maksymiuka, Jurgena Jurgensa) na dyrygenta i wreszcie na dyrektora tejże opery. Z Warszawską Operą Kameralną odbył liczne tournee po Europie i Stanach Zjednoczonych, dyrygując opery Haydna, Pergolesiego, Cimarosy, Paisiella, Telemanna, Haendla, Rossiniego i Donizettiego, specjalizując się wszak - przede wszystkim - w Mozarcie.

Przełomem w karierze Tomasza Bugaja była pierwsza nagroda w Międzynarodowym Konkursie w Bristolu, Wielka Brytania, w 1978 r. (międzynarodowa nagroda w dziedzinie dyrygentury ufundowana przez Imperial Tobacco). Dzięki temu sukcesowi Tomasz Bugaj przez kilka następnych sezonów występował z Bournemouth Symphony Orchestra i Bournemouth Sinfonietta oraz nawiązał kontakty z wieloma wiodącymi zespołami brytyjskimi, m. in. z orkiestrami: London Philharmonic, Royal Scottish National, Royal Liverpool Philharmonic, BBC Philharmonic, BBC Scottish Symphony, BBC Welsh, Scottish Chamber i Ulster.

W Polsce Tomasz Bugaj był dyrektorem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (1980-1984), Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi (1987-1990) oraz regularnym gościem wiodących orkiestr polskich: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonii Varsovii i Polskiej Orkiestry Kameralnej. Równie aktywny był na polu operowym, gdzie współpracował z takimi teatrami operowymi, jak: Teatr Wielki w Warszawie, Opera Łódzka, Poznańska i Gdańska, teatry operowe w Aachen, Leeds (Opera North), Bilbao i Pamplonie. W Niemczech Tomasz Bugaj dyrygował orkiestrami w następujących miastach: Aachen, Berlin, Bochum, Duisburg, Essen, Hagen, Flennsburg, Herford (Nordwestdeutche Philharmonic), Gelsenkirchen, Mannheim, Monachium (Münchener Rundfunk Orchester), Stuttgart, Saarbrücken, Weimar i Wiesbaden.

Tomasz Bugaj kilkakrotnie dyrygował orkiestrą Mozarteum w Salzburgu oraz orkiestrami w Bergen (Norwegia), Turku (Finlandia), RTL Luxemburg, Orquesta Nacional de Espana (Madryd), Orquesta Simfonica de Gran Canaria, Orquesta Simfonica de Bilbao, National Chamber Orchestra w Waszyngtonie, Orchestra of the RTE w Dublinie, Orchesta Sinfonica de Chile, Orchestra Sinfonica Siciliana w Palermo, Filharmonią Słowacką, Orkiestrą Bratysławską, Rosyjską Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Moskwie i wieloma, wieloma innymi. Wśród wielu sal koncertowych, w których występował Tomasz Bugaj wymienić można m. in.: Filharmonię Berlińską i Berliński Schauspielhaus, Grieghallen w Bergen, Alte Oper we Frankfurcie, Herkulessaal w Monachium, Liederhalle w Stuttgarcie, Royal Festival Hall i Barbican Hall w Londynie, Teatro la Fenice w Wenecji, Grosses Fewstspielhaus w Salzburgu i Wielką Salę Konserwatorium Moskiewskiego.

Tomasz Bugaj brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych, takich jak: Festival de Asturias, Bath International Festival of Music and Arts, Berliner Festwochen, Festspillene i Bergen, Carinthian Summer, Cheltenham International Festival of Music, Istambul International Festival, Wratislavia Cantans, Italian Festivals w Lucca, Mediolanie, Ravello i Taorminie. Tomasz Bugaj zapraszany był do udziału w wielu konkursach wokalnych: w Pamplonie, Bilbao i Warszawie, gdzie dyrygował podczas końcowych przesłuchań i koncertów laureatów oraz uczestniczył w pracach jury.

Tomasz Bugaj nagrywał dla takich wytwórni, jak: Orpheo, Polskie Nagrania, Yedang (Korea Południowa), Musiques Suisses. Nagrywał też dla Polskiego Radia, TVP, Westdeutscher Rundfunk, Bayerischer Rundfunk i BBC.

Jacek Szymkowiak urodził się w Świeciu. Naukę gry na tubie rozpoczął w 1997 r. u Marka Gissela, u którego ukończył Wojskowe Liceum Muzyczne w Gdańsku . Następnie ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie Mariana Stefanowicza. Jest dwukrotnym laureatem pierwszej nagrody w Konkursie Solistów i Kameralistów Wojska Polskiego. Obecnie gra w Orkiestrze Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej w Gdyni.

Piotr Wyszogrodzki urodził się w 1978 r. w Katowicach. Studiował pod kierunkiem Bernarda Steuera w klasie saksofonu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Był stypendystą Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci w roku szkolnym 1996/97, Ministra Kultury i Sztuki w roku 1997, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2000/01, Prezydenta Miasta Katowic w okresie wrzesień 1996-styczeń 1997, Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach w okresie od 1 września 2000 do 31 stycznia 200 l roku. Kontynuował naukę, jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rządu duńskiego (Fundacja Cirius) na dwuletnich studiach podyplomowych w klasie saksofonu Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze (solistclass-saxophone), którą ukończył w roku 2005.

Uczestniczył w wielu konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia, jak:
- wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Rozrywkowej Uczniów Szkół Muzycznych (w składzie zespołu instrumentalnego) Elbląg ’94;
- II miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych Szkół Muzycznych II-go Stopnia Olsztyn ’94;
- wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II-go stopnia (w składzie kwartetu saksofonowego) Wrocław ’94;
- II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wykonawczym „Alkagran ’94” Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Biała ’94;
- III nagroda w XXV Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II stopnia (w składzie trio: flet, saksofon, fortepian) Wrocław ’95;
- II miejsce w „Konkursie na konkurs” - eliminacjach do udziału w VIII Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków Lizbona '96, Warszawa ’96;
- Grand Prix i „Rydwan Apollina” (nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki) w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych Szkół Muzycznych II stopnia, Olsztyn ’96;
- Grand Prix w I Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych, Jastrzębie Zdrój ’96;
- II nagroda w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II stopnia (w składzie kwartetu saksofonowego), Wrocław '97;
- II nagroda w Konkursie o Stypendium Fundacji Yamaha na rok 2000 w zakresie instrumentów dętych drewnianych, Kraków 2000;
- I miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym, Opole 2001. W tym samym konkursie otrzymał również nagrody specjalne w postaci koncertów solowych z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej oraz z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej.

W roku 1997 wystąpił w filmie dokumentalnym „Piotrek” zrealizowanym przez TVP.

Jeszcze w trakcie studiów rozpoczął pracę w katowickiej Akademii Muzycznej, jako nauczyciel w klasie saksofonu (współpracę z uczelnią zakończył w grudniu 2005). W latach 2000-2005 współpracował także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a ponadto z filharmoniami: Opolską, Śląską i Zielonogórską, orkiestrą kameralną Capella Cracoviensis, Orkiestrą Muzyki Nowej, Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”. Brał udział w licznych nagraniach radiowych i telewizyjnych, koncertach i recitalach.

Od września 2006 pełni służbę, jako żołnierz zawodowy (obecnie w stopniu plutonowego) w Orkiestrze Garnizonowej Sił Powietrznych w Bytomiu. We wrześniu 2008 r. zajął drugie miejsce w kategorii solistów na konkursie solistów i kameralistów Wojska Polskiego w Świeradowie-Zdroju.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.