(fot. KWPSP)
Ćwiczenia z udziałem jednostek Służb Ratowniczych Województwa Warmińsko-Mazurskiego odbędą się w czwartek (24.09) na Terminalu Paliw PKN ORLEN w Gutkowie. Manewry rozpoczną się dzień wcześniej naradą szkoleniową kadry dowódczej służb Państwowej Straży Pożarnej, której tematem będą zagrożenia związane z substancjami ropopochodnymi podczas magazynowania i transportu.
Podczas ćwiczeń na terenie terminalu sprawdzone zostanie działanie instalacji przeciwpożarowych funkcjonujących w obiekcie. W ramach szkoleń planowany jest pokaz praktyczny wykipienia ropy naftowej, omówienie budowy cystern do przewozu paliw oraz pokaz przyjęcia śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
-
Chcemy także sprawdzić zachowanie jednostek bojowych służb ratunkowych po symulowanym zapaleniu zbiornika z olejem napędowym, oraz likwidację skutków ataku terrorystycznego - mówi Stanisław Brykała kierownik terminalu.
W manewrach udział weźmie około 50 wozów bojowych Straży Pożarnej. Działania zawodowych strażaków wspierać będą również służby z Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta i Powiatu Olsztyn oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
-
Jednym z celów ćwiczeń jest utrzymanie wysokiego poziomu zapewnienia bezpieczeństwa, sprawdzenie funkcjonowania planu operacyjno- ratowniczego oraz doskonalenie współpracy służb ratowniczych. Udostępnienie przez ORLEN terminalu świadczy o tym, że firma jest odpowiedzialna społecznie w zakresie bezpieczeństwa, co jest niezmiernie ważne - uważa organizator manewrów, Komendant Wojewódzki PSP w Olsztynie bryg. Jan Słupski.
Obserwatorami ćwiczeń będą przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Policji oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wojewody Warmińsko - Mazurskiego.
-
Manewry są doskonałą okazją do sprawdzenia zasad dowodzenia i współdziałania podczas akcji ratowniczych prowadzonych na obiektach przemysłowych - podsumowuje st. kpt. Zbigniew Jarosz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie.
Terminal Paliw w Gutkowie położony jest w gminie Jonkowo w odległości 10 km od Olsztyna. Podstawowa działalność terminala, którego powierzchnia wynosi około 15 ha, to przeładunek, magazynowanie, dystrybucja i komponowanie paliw płynnych jak benzyny, olej napędowy i opałowy oraz biokomponenty. Obiekt, który oddano do użytku w 1969 roku został poddany generalnej modernizacji i unowocześnieniu na przełomie 2005/2006 roku.