Za dwa lata powinniśmy już pływać w nowym basenie olimpijskim przy al. Piłsudskiego. Tyle bowiem czasu ma konsorcjum Mostostalu Warszawa i Warmińskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego „Rombud” oraz Acciona Infraestructuras s.a. zgodnie z umową podpisaną dzisiaj (22.09) w olsztyńskim ratuszu na budowę Wodnego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Olsztynie.
Procedura przetargowa zmierzająca do wyłonienia wykonawcy Wodnego Centrum Rekreacyjno-Sportowego była przeprowadzona prawidłowo. W wyniku tzw. kontroli uprzedniej Prezes Urzędu Zamówień Publicznych nie dopatrzył się żadnych nieprawidłowości, które mogłyby wstrzymać podpisanie umowy z wykonawcą.
- To kolejna dobra wiadomość, którą otrzymaliśmy w ostatnich dniach. Decyzja Prezesa UZP zamyka długą i skomplikowaną procedurę. Oznacza ona, że możemy podpisywać już umowę z wykonawcą, na którego wskazał przeprowadzony w lipcu przetarg - powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
W dwustopniowym przetargu na budowę centrum wodno-sportowego z 14 firm, najatrakcyjniejszą ofertę przedstawiło konsorcjum Mostostalu Warszawa z Warmińskim Przedsiębiorstwem Budowlanym „Rombud” oraz Acciona Infraestructuras s.a. Wartość zamówienia opiewa na kwotę nieco ponad 54 miliony zł. Planowany okres realizacji inwestycji to 24 miesiące od daty podpisania umowy.
Centrum przeznaczone będzie do użytkowania sportowo-rekreacyjnego, odnowy biologicznej oraz organizacji zawodów pływackich z widownią dla 1506 osób + 8 osób niepełnosprawnych i dodatkową trybuną dla zawodników w ilości 146 osób. Jak stwierdził prezydent Grzymowicz, miasto niedługo podpisze umowę, na mocy której przez 20 lat z olsztyńskiego centrum korzystać będzie reprezentacja polskich pływaków.
Część sportowa centrum składać się będzie z basenu typu olimpijskiego (50x25m), basenu do rozgrzewki i nauki pływania (25x8,5 m), widowni dla około 1506 osób + 8 osób niepełnosprawnych oraz widowni z dodatkową trybuną dla zawodników w ilości 146 osób. Dla tej części przewiduje się oddzielne przebieralnie z częścią sanitarną z aneksem dla niepełnosprawnych oraz zaplecze dla sędziów i instruktorów.
Część rekreacyjna basenu składać się będzie z basenu rekreacyjnego o zróżnicowanych kształtach z atrakcjami: sztuczna rzeka, 3 leżanki z masażem podwodnym, 3 masaże podwodne w ścianach bocznych, 2 bicze wodne, kaskada wodna. Poza tym zaprojektowano brodzik dla dzieci na około 12 dzieci, 3 whirpoole na 4 osoby każdy oraz dwie zjeżdżalnie po około 100 mb z hamownią.
Dla części rekreacyjno-zabawowej przewiduje się oddzielne przebieralnie z częścią sanitarną z oddzielnym aneksem dla niepełnosprawnych.
Część z odnową biologiczną stanowić będzie autonomiczną atrakcję służącą użytkownikom z zewnątrz, jak również stanowić będzie zaplecze rehabilitacyjno- wypoczynkowe dla zawodników pływackich i innych użytkowników basenów. Składać się będzie z części rehabilitacyjnej z solariami oraz centrów saunowych.
Obiekt będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Zaprojektowano windę dla niepełnosprawnych w holu wejściowym oraz specjalne pomieszczenia sanitarno-socjalne oraz szatniowe. Na hali basenowej przewidziano podnośnik do przenoszenia osób niepełnosprawnych z plaży do niecki basenowej. Wszystkie te urządzenia dają możliwość dostępu niepełnosprawnym do każdego pomieszczenia i urządzenia na różnych kondygnacjach obiektu. Dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich zaprojektowano na trybunach 8 miejsc. Na parkingu podziemnym wydzielono specjalne cztery miejsca dla niepełnosprawnych.
Z D J Ę C I A