Forum Kultury Regionu Warmii i Mazur ...są solą tej ziemi..., to pomysł Wojewody Warmińsko - Mazurskiego Mariana Podziewskiego, który od lat interesuje się sprawami kultury. W regionie było już wiele inicjatyw kulturalnych, żadna jednak nie przyjęła formuły, zaproponowanej przez wojewodę: zaproszenia do wzięcia udziału w Forum artystów, którzy albo pochodzą z naszego regionu, albo go wybrali porzucając zgiełk wielkich miast. I są to wielkie nazwiska ludzi, którzy swoimi talentami, twórczością i pracą wzbogacają i upiększają nasze życie.
II Forum Kultury Regionu Warmii i Mazur odbędzie się w niedzielę, 27 września 2009 roku. Otworzy je w Galerii Sztuki Współczesnej BWA, wernisaż wystawy malarstwa Jerzego Skolimowskiego - reżysera, scenarzysty, aktora, poety i od pewnego czasu malarza, zafascynowanego Mazurami, gdzie mieszka i pracuje (film „Cztery noce z Anną”).
Następnie w MOK odbędzie się zasadnicza część Forum - debata pod hasłem „Mistrzowie - uczniowie”. Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. Jerzy Skolimowski, Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze, Piotr Szwedes, Wojciech Malajkat, Jerzy Bończak, Jerzy Satanowski.
Obrady Forum mają charakter zamknięty. Wstęp odbywa się za zaproszeniami.
******
Wspomnienie ... I Forum (5 listopada 2008) miało charakter niespiesznej rozmowy, wymiany myśli, wysłuchania tego, co mają do powiedzenia i zaproponowania artyści. Zaproszeni goście proszeni byli o podzielenie się swoimi refleksjami o miejscu, które wybrali do życia i tworzenia, odpowiedzi na pytanie, co jest takiego magicznego w Warmii i Mazurach, że wyzwala twórczą energię?
Wypowiedzi zaproszonych artystów, które w całości zarejestrowała TVP Olsztyn, stały się inspiracją do podjęcia działań, które pomogą innym zobaczyć Warmię i Mazury tak, jak je artyści postrzegają.
Obszerną relację z Forum nadała kilkakrotnie na antenie regionalnej TVP Olsztyn, oraz TVP Kultura.
Podczas I Forum zaproszeni goście zgłosili kilka ważnych wniosków i spostrzeżeń, m.in. w sprawie konieczności podjęcia wysiłków, by zła, nieprzemyślana architektura nie zniszczyła tego, co najcenniejsze i najpiękniejsze w naszym regionie. Zwrócono uwagę na brak okazji i miejsca do twórczej wymiany myśli, na brak promocji utalentowanych młodych artystów, na coraz bardziej wszechobecny kicz. Wniosków było więcej i ustalono, że staną się tematami następnych spotkań, które będą miały już bardziej roboczy charakter.
Za najważniejszy problem środowiska artystycznego regionu wojewoda uważa pokoleniowy podział. Następne spotkania mają w zamyśle przyczynić się do poznania się i współpracy młodych, utalentowanych ludzi o niespokojnej wyobraźni i pomysłach ze starszymi, doświadczonymi kolegami.
Z takiego „zderzenia” mogą wyjść niezwykle ciekawe zjawiska artystyczne. Starsze pokolenia powinny mieć możność poznania tego, co dzieje np. w kulturze studenckiej, co tworzą pokolenia 20- i 30-latków. I odwrotnie.
Jeżeli uda się wywołać twórczy ferment, a Forum Kultury Regionu Warmii i Mazur wejdzie do stałego kalendarza imprez, to zyskają na tym wszyscy - artyści i my, odbiorcy ich twórczości.
Zaproszonymi gośćmi specjalnymi I Forum byli:
Ewa Bażanowska
- plastyczka, Jerzy Bielecki
- plastyk, Benedykt Błoński
- dyrygent Chóru im. Prof. Wawrzyczka, Elżbieta Boniecka-Milowicz
- plastyczka, Jerzy Bończak
- aktor, Kazimierz Brakoniecki
- literat, Stefan Brzozowski
- muzyk, piosenkarz, Stefan Burczyk
- aktor, Giovanny Castellanos
- reżyser, Ryszard Czerwiński
- fotografik, Antoni Czyżyk
- trener tańca, choreograf, Bernadetta Darska
- Stowarzyszenie Artystów Portret, Karolina Felska
- trener tańca, Bohdan Głuszczak
- twórca Pantomimy Olsztyńskiej, Jerzy Hoffman
- reżyser, Włodzimierz Jarmołowicz
- dziennikarz muzyczny, Paweł Jaszczuk
- pisarz, Władysław Jeżewski
- aktor, Wacław Kapusto
- fotografik, Wojciech Kass
- poeta, Janusz Kijowski
- reżyser, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza, Włodzimierz Kowalewski
- pisarz, Erwin Kruk
- pisarz, Janusz Majewski
- reżyser, Wojciech Malajkat
- aktor, Bolesław Marshall
- rzeźbiarz, Artur Milian
- muzyk, Zofia Nasierowska
- fotograf, Jerzy Niemczuk
- scenarzysta, Wolfgang Niklaus
- aktor, reżyser Schola Węgajty, Władysław Ogrodziński
- pisarz, Janusz Przybylski
- dyrygent, Jerzy Satanowski
- kompozytor, Mariusz Sieniewicz
- pisarz, Jerzy Skolimowski
- reżyser, Mirosława Smerek-Bielecka
- plastyczka, Wacław Sobaszek
- Teatr Wiejski Węgajty, Stanisław Sojka
- muzyk, piosenkarz, Artur Steranko
- aktor, Leszek Szarzyński
- muzyk, Piotr Szwedes
- aktor, Irena Telesz
- aktorka, Krzysztof Wasilewski
- trener tańca, Marcin Wawruk
- dyrygent Chóru Pro Forma, Janusz Wiliński
- Collegium Musicum.