Gimnazjum nr 12 w Olsztynie otrzymało dziś imię Sybiraków i sztandar
|
Więcej zdjęć »
W 70. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę, w Olsztynie odbyły się dziś (17.09) uroczystości przypominające tę zdradziecką napaść. W uroczystościach, na które złożyła się msza święta, manifestacja pod pomnikiem Sybiraków oraz nadanie imienia Sybiraków i sztandaru Gimnazjum nr 12, udział wzięli m.in. wojewoda Marian Podziewski, przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Dąbkowski, wiceprezydent Olsztyna Jerzy Szmit, kombatanci, Sybiracy oraz nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 12.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, Sybiraków i Gimnazjum Nr 12 w kościele pw. św. Józefa. Nabożeństwo odprawił arcybiskup senior Edmund Piszcz, który poświęcił sztandar Gimnazjum nr 12, w obecności kompanii honorowej Policji, pocztów sztandarowych oraz wszystkich zgromadzonych.
Uroczystości przy pomniku Sybiraków poprowadził Zygmunt Skotnicki, wiceprezes Zarządu Oddziału Sybiraków w Olsztynie.
- 17 września został zapisany jako data sktytobójczej napaści Rosji Sowieckiej na wschodnie obszary Polski i dopełnienia się „czwartego rozbioru” Polski, którego sprawcami był totalitaryzm nazistowski Hitlera i Komunistyczny Stalina - powiedział Zygmunt Skotnicki. -
Po 17 września Ziemia Rosyjska dla wielu pokoleń Polaków stałą się ziemią nieludzką. Miliony ludzi znalazło się na tej ziemi wbrew swojej woli i prawu międzynarodowemu. Gwałtem wyrwani ze swoich rodzinnych domów na Kresach II RP i wywiezieni na bezkresne tereny Związku Sowieckiego. Wielu z nich na skutek nieludzkiego traktowania, z głodu, zimna, wycieńczenia, chorób zmarło, wielu zamęczono, bądź zamordowano.
Podczas uroczystości przy pomniku Sybiraków sztandar Oddziału Związku Sybiraków został odznaczony Medalem Pro Memoria. Sztandar udekorował wojewoda Marian Podziewski, patronujący tegorocznym obchodom. Wojewoda wręczył również okolicznościową plakietę 99-letniemu uczestnikowi Kampanii Wrześniowej Stefanowi Gratunikowi, który ze wzruszeniem dziękował za wyróżnienie i docenienie jego żołnierskiej służby.
-
To Wy 70 lat temu daliście świadectwo siły, odwagi, wytrwałości i patriotyzmu. To wyście szli i szli dziesiątkowani, przez tajgę, stepy - plątaniną dróg. To wyście szli i szli niepokonani. I choć wmawiali wam, że nie wrócicie, że nie powstanie Polska już, że kraju już nie zobaczycie - wy wierzyliście w odrodzenia cud. Wywiezieni z Ojczyzny, pozbawieni wolności i prawa do ludzkiej egzystencji PRZETRWALIŚCIE! Nie daliście satysfakcji wrogowi. Nie daliście pogrzebać polskiej mowy, polskiej kultury, tradycji i wiary. Nie złamał was głód i katorżnicza praca. Zwracam się dziś do Was wszyscy żyjący i polegli świadkowie tamtych dni. Bądźcie wiecznymi posągami naszej narodowej pamięci o Sybirze. Niech wasza męka, Wasza odwaga i nadludzka siła charakteru będą dla nas zawsze wzorem do naśladowania. To dzięki Wam jesteśmy nadal Polakami, mamy swój kraj, swój język, swoją kulturę i religię - powiedział wojewoda zwracając się do Sybiraków.
Po uroczystościach pod pomnikiem w asyście kompanii honorowej Policji i pocztów sztandarowych wszyscy zaproszeni goście przemaszerowali do Gimnazjum Nr 12, gdzie nastąpiło uroczyste wręczenie sztandaru i nadanie szkole imienia Sybiraków.
-
Gimnazjum Nr 12 im. Sybiraków otrzymuje dziś sztandar - symbol najwyższych wartości. Sztandar, który od tej pory towarzyszyć będzie wszystkim ważnym wydarzeniom w życiu szkoły, to niezwykłe wyróżnienie, ale i ogromny obowiązek. Oto bowiem Wy, uczniowie, ale i potomkowie Sybiraków, zostaliście zobowiązani do przechowywania pamięci o nich, o ich życiu, walce i śmierci. Dlatego pielęgnujcie tę prawdę ukrytą w sztandarze. Niech każda chwila, kiedy będzie on dumnie spoczywał na ramieniu pocztu sztandarowego, będzie dla Was czasem zadumy nad losem tych, którym zawdzięczamy naszą wolność - powiedział wojewoda.
Uroczystości zakończyły występy artystyczne uczniów gimnazjum.
Z D J Ę C I A