Koncert odbędzie się w katedrze św. Jakuba
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na koncert chóru Collegium Musicum. Koncert odbędzie się w sobotę (19.09) o godz. 20:00 w katedrze św. Jakuba w Olsztynie.
Chór wykona „Missa Stella Maris” na chór mieszany i organy op. 49 nr 4 Feliksa Nowowiejskiego. Podczas koncertu wystąpią: Chór Kameralny Collegium Musicum pod dyrekcją Janusza Wilińskiego oraz Maciej Ingielewicz (organy).
Felix Nowowiejski (1877-1946) - pochodzący z Warmii kompozytor, organista, dyrygent i pedagog, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej muzyki religijnej pierwszej połowy XX wieku. Jego dorobek kompozytorski w tej dziedzinie obejmuje obszerny repertuar, na który składają się typowe formy muzyki religijnej (oratoria, msze, motety, psalmy, hymny, pieśni nabożne), jak również dzieła koncertowe (miniatura, symfonia czy koncert, przeznaczone na organy solo).
Kompozytor kształcił swe umiejętności między innymi w Szkole Muzycznej w Świętej Lipce, w Szkole Muzyki Kościelnej w Ratyzbonie i u Maxa Brucha w Berlinie. Za swe muzyczne osiągnięcia kompozytora uhonorowano szeregiem nagród i wyróżnień.
„Missa Stella Maris” została skomponowana przez Nowowiejskiego w latach 30 XX wieku na uroczystość poświęcenia Bazyliki Morskiej w Gdyni.
Olsztyński Chór Kameralny Collegium MusicumZorganizowany na wzór XVII- wiecznych towarzystw muzycznych zespół, skupia muzyków amatorów, absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także nauczycieli, lekarzy, prawników, ekonomistów, studentów i uczniów.
Klimat wspólnych zainteresowań, systematycznie pogłębianie wiedzy i umiejętności oraz wytrwałość w dążeniu do realizacji postawionych przez dyrygenta celów, pozwoliły stworzyć zespół o bardzo wysokim poziomie artystycznym.
Liczne prezentacje festiwalowe, nagrody w znaczących konkursach krajowych i zagranicznych, koncerty krajowe i zagraniczne, nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe to tylko zewnętrzne oznaki sukcesu, jaki stał się udziałem zespołu. Istotą owego sukcesu jest bowiem radość śpiewania zespołowego, którą chórzyści odnajdują we wspólnej pracy i przekazują swoim słuchaczom.
Janusz WilińskiDyrygent i chórmistrz, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygowania prof. Andrzeja Banasiewicza (1986). Swoją działalność artystyczną rozpoczął w 1980 roku, jeszcze jako uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie, prowadząc chór przy parafii św. Józefa. Współpracował z chórami: Uniwersytetu Warszawskiego, University of Lapland (Finlandia) oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Od 1984 roku Janusz Wiliński jest dyrygentem i szefem artystycznym Olsztyńskiego Chóru Kameralnego „Collegium Musicum”. Ze wszystkimi swoimi zespołami koncertował w wielu krajach Europy, a także w USA. Zasiada jako juror w konkursach chóralnych, prowadzi warsztaty chóralne w kraju i za granicą.
Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. W swojej pracy nieustannie poszukuje nowych form ekspresji muzycznej, dzięki czemu zespoły, z którymi współpracuje wytyczają nowe kierunki nie tylko w polskiej, ale także w światowej chóralistyce.
Maciej Ingielewicz Student Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Romana Peruckiego i as. Hanny Dys. Naukę gry na organach podjął w PSM II st. w Olsztynie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie mgr Wiktora Włudyki. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień (m.in. szczególne wyróżnienie na Festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku w 2004 roku czy wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumii w 2005 roku). W 2008 nagrał płytę razem z olsztyńskim Chórem Kameralnym „Collegium Musicum” z muzyką Nowowiejskiego na chór i organy. Koncertuje jako solista i kameralista.