650-lecie podolsztyńskiej wsi Kaborno świętować będą w niedzielę, 13 września, jej mieszkańcy. Z tej okazji zorganizowany zostanie piknik, na którym miejscowe gospodynie będą częstować własnoręcznie przygotowanymi przysmakami, z recitalem wystąpi Walerian Ostrowski, będzie też pokaz lotów na paralotniach, konkursy i loterie.
Impreza rozpocznie się w południe mszą św. i poświęceniem tablicy pamiątkowej, na której znajdą się informacje dotyczące historii wsi. Takie tablice stanęły już w innych miejscowościach gminy Purda - Butrynach, Klebarku Wielkim, Nowej Kaletce, Purdce, Trękusie, Giławach i Prejłowie. To pomysł władz gminy na promocję, a jednocześnie popularyzację historii tych ziem.
Początki Kaborna sięgają 1359 r., kiedy czterej pruscy bracia otrzymali od kapituły warmińskiej majątek ziemski w lesie Absmedie. Na tym obszarze na początku XVI w. pojawiły się wsie szlacheckie: Trękus, Trękusek, Wyrandy i Kaborno - początkowo pod nazwą Caldeborn.
Szczyt rozkwitu Kaborna przypada na 1939 rok, kiedy społeczność wsi liczyła ponad 550 osób. W latach 70. wielu mieszkańców wyemigrowało do Niemiec i miejscowość znacznie podupadła. Do dziś we wsi zachowało się tylko kilka zabytkowych drewnianych domów, charakterystycznych dla tych terenów.
W skansenie w Olsztynku natomiast można obejrzeć młyn wodny z Kaborna z II połowy XVIII w., dwie chałupy z XVIII/XIX w. oraz XIX-wieczną obórkę.
Z D J Ę C I A