Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela rozpoczął kolejny, trzeci już „rok akademicki”. Uroczysta inauguracja kolejnego cyklu zajęć odbyła się dziś (11.09) w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. Inauguracji roku dokonał Arkadiusz Paturej, wicestarosta olsztyński, zaś wykład inauguracyjny wygłosił Zbigniew Majchrzak, twórca Uniwersytetu i niestrudzony propagator wiedzy, głównie o wolnym rynku, wśród młodego pokolenia olsztynian.
- Starosta olsztyński objął patronatem dzisiejszą uroczystość, stąd moja tutaj obecność - mówi Arkadiusz Paturej, wicestarosta olsztyński. -
Ale dodam, że ja dzieciom nigdy nie odmawiam. Tam gdzie chodzi o edukację, aktywność oraz zdrowie młodzieży i dzieci to jestem zawsze do dyspozycji. Będę dziś życzył słuchaczom Uniwersytetu ciągłego poszukiwania i „podnoszenia na wyższy poziom” swojej wiedzy w szerokim tego słowa znaczeniu.Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela proponuje swoim słuchaczom udział w programie „Dzieci czytają Polsce - książka najlepszym przyjacielem nowoczesnego obywatela” oraz Rajdy Edukacyjne, w których oprócz zabawy, uczestnicy mają okazję wysłuchać wykładów z zakresu prawa, socjologii, psychologii i przedsiębiorczości przygotowywanych m.in. przez Studencką Poradnię Prawną Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
-
W tym roku poszerzamy naszą ofertę edukacyjną o kontakt z filharmonią, z muzyką klasyczną, z tą muzyką, która jest wieczna - mówi Zbigniew Majchrzak.
- Chodzi nam o to, by nowoczesny obywatel, który na co dzień ma kontakt z muzyką popularną, poznał również inne rodzaje muzyki - muzyki, która wymaga skupienia, wsłuchania się. Przy okazji słuchacze UNO mogą zobaczyć, ile wysiłku wymaga osiągnięcie profesjonalizmu w jakiejkolwiek dziedzinie. Zarówno pedagodzy, jak i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie są doskonałym przykładem tego, ile wysiłku trzeba włożyć, by dojść do profesjonalizmu.
-
Nasi uczniowie nie tylko grają - mówi Teresa Taradejna, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie. -
Dobrze, żeby mieli również wiedzę o sobie, o życiu, o różnych rzeczach, które w przyszłości będą mogli wykorzystać. Stąd nasz udział w programach realizowanych przez Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela. Poza tym udział w zajęciach Uniwersytetu stwarza możliwość prezentacji osiągnięć naszych uczniów w szerszym środowisku. Mamy olbrzymi potencjał artystyczny i potencjał ten może być prezentowany. Uczestnictwo naszych uczniów w tego typu przedsięwzięciach jest inwestycją w ich rozwój holistyczny. Włączenie się PSM w realizowany przez UNO program, spowodował też zmianę jego nazwy. Od tego roku będzie on nosił nazwę „Dzieci czytają Polsce przy muzyce klasycznej - książka najlepszym przyjacielem nowoczesnego Obywatela”.
Dzisiejszą inauguracyjną uroczystość zakończył koncert w wykonaniu uczennic PSM: Joanny Staruch, Patrycji Skowrońskiej i Wiktorii Borkowskiej.
Z D J Ę C I A