Wczoraj (9.09) samorząd Giżycka oraz wykonawca inwestycji podpisali umowę na „Budowę portu pasażerskiego EKO-MARINA w Giżycku”. Koszt budowy wynosi prawie 18 milionów, z czego połowa sfinansowana będzie ze środków unijnych. Wykonaniem inwestycji zajmie się konsorcjum: Hydrobudowa S.A. z Gdańska oraz Przedsiębiorstwo Budowlane M. Minikowicz, M. Minikowicz z Giżycka.
-
Celem inwestycji jest wybudowanie w Giżycku nowoczesnego i bezpiecznego portu pasażerskiego - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. -
Pasażerowie i przewoźnicy będą mogli z niego korzystać już w przyszłym roku.Pierwszy krok do powstania EKO-MARINY władze Giżycka zrobiły 2 grudnia 2008 roku, kiedy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie został złożony wniosek o dofinansowanie projektu. Połowa kosztów miała zostać pokryta z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjął uchwałę o dofinansowaniu projektu, a 12 czerwca 2009 roku w Giżycku uroczystą umowę, związaną z jego realizacją, podpisali Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz Jolanta Piotrowska, burmistrz Giżycka.
Inwestycja zostanie zakończona pod koniec października 2010 roku. Miejsce powstania portu zlokalizowane jest na przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno.
Projekt przewiduje:
- wyremontowanie i zmodernizowanie budynku głównego o powierzchni użytkowej 2431,60 m2 (obecny budynek dawnej hali „Mamr”, który zostanie poddany adaptacji i rozbudowie ma powierzchnię użytkową 950,71 m2) mieszczący sanitariaty, pomieszczenia dla służb zabezpieczających bezpieczeństwo na wodzie, oraz obsługi portu,
- wybudowanie sanitariatu o powierzchni użytkowej 412,70 m2,
- wybudowanie budynku techniczno-gospodarczego przy sanitariatach - 146,5 m2,
- wybudowanie portu pasażerskiego, w którym zostanie stworzonych 136 miejsc dla wieloosobowych jednostek pływających,
- uzbrojenie terenu EKO-MARINY w sieć energetyczną i oświetlenie terenu,
- drogi, place wewnętrzne oraz parking na 168 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i 4 dla autobusów,
- chodniki o powierzchni użytkowej ok. 2900 m2