W prywatnym skansenie w Naterkach (fot. Tadeusz D.)
Skansen w Olsztynku zaprasza do prezentacji i sprzedaży starych urządzeń i sprzętu rolniczego. Preferowane sprzęty to urządzenia do prac rolniczych i domowych używane w dawnych gospodarstwach wiejskich (oprócz mebli), a wyprodukowane do lat 60-tych XX wieku.
Zostało niewiele czasu, aby uchronić przed utratą stare urządzenia, sprzęty, narzędzia związane z dawną pracą na roli i przetwarzaniem płodów rolnych. Ich praktyczny żywot zakończył się już dawno. Rozpoczął się natomiast ich żywot w innym obiegu - kolekcjonerskim, zdobnictwa i ekspozycji np. ogrodowych. To drugie, cenne i potrzebne życie, chroni starą kulturę przed zniszczeniem i całkowitym zanikiem, zapewnia jej rewitalizację.
-
Musimy zadbać o to, aby na Warmii i Mazurach nie zanikły świadectwa tradycji rolnictwa i rzemiosł wiejskich regionu, jego kultury materialnej, kultury pracy i użytkowania narzędzi - mówi Marian Juszczyński, dyrektor Skansenu w Olsztynku.
W kraju i zagranicą zrodził się silny rynkowy popyt na stare urządzenia rolnicze. Jest to zjawisko powszechne w ostatnich kilku latach. Wsie Warmii i Mazur są jednym z ostatnich w kraju bogatym zagłębiem tych zabytków. Problemem jest to, że największe rynki zbytu znajdują się poza naszym regionem, więc wiejskie starocie wywożone są tam gdzie zainteresowanie i możliwości zakupu są znacznie większe, często za granicę.
Akcja, której organizatorem jest Skansen w Olsztynku, ma na celu stworzenie wewnętrznego rynku zbytu dla mieszkańców regionu, a tym samym uruchomienie regionalnego procesu ochrony „wiejskich staroci” przed zniszczeniem. Wtedy choć część dziedzictwa technicznego pozostanie w regionie. Najciekawsze eksponaty mogłyby trafić do ekspozycji muzeów w regionie.
Pierwsze efekty akcji będą zaprezentowane już podczas Targów Chłopskich pt. „Jesienne ogrody”, które odbędą się w Skansenie w Olsztynku, w dniach 3-4 października 2009 r.
Właściciele mogą zgłaszać swoje propozycje do Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, które bezpłatnie udostępnia (po weryfikacji) miejsce na stałą ekspozycję sprzętu, oferuje pośrednictwo w sprzedaży oraz w szczególnych przypadkach - pomoże w transporcie eksponatów.
Więcej informacji o akcji „Ratujmy wiejskie starocie” na stronie http://www.muzeumolsztynek.com.pl/.
Zgłoszenia do akcji przyjmuje st. Kustosz Jadwiga Wieczerzak, tel. 089 519 21 65, 509 379 438 j.wieczerzak@muzeumolsztynek.com.pl