Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:25 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Finanse, gospodarka
waclawbr | 2009-09-09 20:30 | Rozmiar tekstu: A A A
Obradowało Kolegium Ekonomiczne Wojewody

W gospodarce: powolny, ale systematyczny wzrost

Olsztyn24
Obraduje Kolegium Ekonomiczne Wojewody | Więcej zdjęć »

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie po raz trzeci w tym roku zebrało się Kolegium Ekonomiczne Wojewody. W skład kolegium wchodzą m.in. naukowcy z UWM, przedstawiciele skarbówki, urzędu statystycznego, przedsiębiorcy i bankowcy, których zadaniem jest monitorowanie sytuacji społeczno-ekonomicznej w regionie w czasie światowego kryzysu. Dzisiaj (9.09) członkowie kolegium analizowali przede wszystkim raport o stanie gospodarki w województwie w pierwszym półroczu br., ale także zajmowali się założeniami rządowego pakietu antykryzysowego i sytuacją w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

- Kolegium po analizie raportu o stanie gospodarki w województwie w I półroczu tego roku stwierdziło, że sytuacja nie jest zła - powiedział wojewoda Marian Podziewski po posiedzeniu Kolegium. - Kryzys nie dotknął nas w takim stopniu, jak inne województwa, chociaż w kraju sytuacja również nie jest tragiczna. Wzrost PKB jest na poziomie 1,4%.

Jak podkreślił wojewoda, w województwie można było zaobserwować spadkowe tendencje w priorytetowych branżach (przemysł drzewny i meblarstwo), ale gospodarka nie miała bardzo złych wyników.

- Był taki moment w I półroczu, kiedy spowolnienie gospodarki było bardzo wyraźne - mówił wojewoda. - Wiązało się to również ze wzrostem bezrobocia, bo branże dotknięte kryzysem, nie znajdując nabywców na swoje wyroby, zwalniały pracowników. Ale od lipca br. sytuacja jest stabilna. W niektórych obszarach, szczególnie w branży drzewnej i meblarskiej pojawiają się tendencje wzrostowe.
R E K L A M A
- W gospodarce województwa obserwujemy powolny, ale systematyczny wzrost gospodarczy - dodał prof. Józef Górniewicz, rektor UWM w Olsztynie. - Ten wzrost jest widoczny na każdym kroku, a tam gdzie są objawy niepokojące, np. lekki spadek w gospodarce budowlano-montażowej, łagodzone są tym, że w statystykach bierze się pod uwagę firmy z naszego województwa, które są podwykonawcami firm spoza regionu.

Prof. Górniewicz dodał także, że również wyraźny spadek wynagrodzeń w gospodarce jest łagodzony doraźnymi podwyżkami w sferze budżetowej np. dla nauczycieli, czy w szkolnictwie wyższym.

- Czyli nawet negatywne trendy są łagodzone przez takie okoliczności, których nie bierze się pod uwagę w statystykach i twardych wskaźnikach - mówił Górniewicz. - Moim zdaniem, jest co raz lepiej.

- Myślę, że nadużywano pojęcia kryzys w gospodarce, bo tak naprawdę kryzys miał miejsce w sferze finansowej i bankowej - uzupełnił prof. Szczepan Figiel. - W gospodarce obserwowaliśmy spowolnienie, które jest konsekwencją niewydolności systemu bankowego, z którą ewidentnie mieliśmy do czynienia. Warto więc studzić emocje.

Zdaniem członków kolegium, o przyszłości polskiej gospodarki zadecyduje system bankowy oraz zastosowany przez rząd sposób pokrycia deficytu budżetowego.

- Jeżeli rząd będzie chciał pokryć deficyt budżetowy pożyczkami bankowymi, to może zabraknąć pieniędzy dla sektora prywatnego - stwierdził prof. Górniewicz. - Ale jeżeli deficyt będzie pokrywany z innych źródeł, np. z dochodów z prywatyzacji, to w bankach powinny być pieniądze dla gospodarki. Może być nawet tak, że to banki będą „chodziły” za klientami.

Zaprezentowane w raporcie o stanie gospodarki na Warmii i Mazurach dane wskazują, że firmy optymistycznie patrzą w przyszłość, inaczej niż to było w I kwartale.

- W moim przekonaniu, optymistyczna była dzisiejsza wypowiedź przedstawiciela sektora bankowego, który zauważył ożywienie akcji kredytowej - podsumował wojewoda. - To jest niezwykle istotne, bo oznacza, że paraliż banków powinien się zmniejszać, a więc powinny być pieniądze potrzebne do rozruszania gospodarki.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.