WIIH informuje...
W drugim kwartale 2009 r. przeprowadzono kontrole dotyczące jakości i prawidłowości oznakowania mleka i przetworów mlecznych. Działania kontrolne objęły w sumie 9 placówek: 2 hurtownie oraz 7 sklepów należących do sieci handlowych. Ogółem zbadano 104 partie wyrobów wartości 21 741 zł, kwestionując 18 partii (17,3%) wartości 2271 zł.
Nieprawidłowości dotyczyły głównie jakości mleka i przetworów mlecznych. Z 38. zbadanych laboratoryjnie partii, aż 13 (34,2%) nie spełniało wymagań jakościowych zawartych w odnośnych przepisach prawa i polskiej normie. W tym zakresie kwestionowano wyższą niż wymagana zawartość wody i tłuszczu oraz wady organoleptyczne w masłach i tłuszczach mlecznych do smarowania.
W porównaniu do roku ubiegłego nastąpiła poprawa jakości serów dojrzewających. W 2008 r. zakwestionowano 42,9% badanych, obecnie 33,3%. Nieprawidłowości dotyczyły oczkowania oraz wad organoleptycznych. Natomiast jakość serów twarogowych utrzymuje się na tym samym poziomie, w 2008 r. zakwestionowano 42,9% a obecnie 40%. Stwierdzono w nich niższą zawartość białka oraz wady organoleptyczne.
Nie kwestionowano jakości badanych serów topionych, śmietanki i śmietany.
W zakresie oznakowania mleka i przetworów mlecznych, nieprawidłowości stwierdzono jedynie w 3 partiach na 104 zbadane. Powodem kwestionowania było zastosowanie opakowań jednostkowych o szacie graficznej i napisach błędnie sugerujących rodzaj produktu oraz niewłaściwa wysokość cyfr i liter określających masę produktu.
W trakcie kontroli wycofano z obrotu 3 partie produktów na 104 zbadane z powodu upływu terminu przydatności do spożycia.
Przedmiotem kontroli były ponadto: warunki i sposób przechowywania artykułów mlecznych oraz zgodność zawartości netto z rzeczywistą. W powyższym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono.
We wszystkich kontrolowanych placówkach pracownicy posiadali aktualne orzeczenia lekarskie wydawane do celów sanitarno-epidemiologicznych zgodnie z postanowieniami art. 59 ust. 4 ustawy z 25.08.2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225 ze zm).
Kontrolowane placówki działały legalnie, zgodnie z wpisami do ewidencji działalności gospodarczej bądź rejestru sądowego.
W związku z ustaleniami kontroli, podjęto działania zmierzające do eliminacji stwierdzonych uchybień, stosownie do kompetencji Inspekcji Handlowej.