„Wariat i zakonnica” to Witkacy w pigułce i zarazem w całej swej groteskowej okazałości, przyprawionej sporą szczyptą suspensu i czarnego humoru.
Sztuka apologety „Dziwności Istnienia” rozgrywa się w klaustrofobicznej scenerii domu wariatów, gdzie dochodzi do fantazmatycznej rozgrywki między pogruchotanymi przez życie osobowościami. A rozgrywka toczy się o prawo do indywidualnego stanowienia o sobie. Mamy demonicznego poetę, mieszankę geniusza i młodopolskiego grafomana - Mieczysława Walpurga, mamy młodziutką, choć już po tragicznych miłosnych przejściach, zakonnicę - Walpurg wodzi ją na pokuszenie. Mamy dwóch psychiatrów, o których trudno stwierdzić, że są reprezentantami lekarskiej profesji, a nie jej materiałem badawczym oraz siostrę Barbarę - kalekę, przełożoną zakonu. Istne ludzkie bestiarium, pole minowe ludzkich przypadłości, po którym widz wodzi oczami, przeczuwając następujące po sobie wybuchy żądzy, namiętności, szaleństwa i traumatycznej patologii, ujawniające absurd istnienia.
Zakład psychiatryczny jest przeniknięty oniryczną atmosferą. Zderzenie twórczego umysłu poety z narzuconym mu środowiskiem pogłębia kontrast między jednostką a stadem, reprezentowanym przez szpitalny personel. Pragnienie unikalności, któremu oddaje się Walpurg jest odbierane jako szaleństwo, godne jedynie natychmiastowej terapii.
Współczesna, znudzona cywilizacja, zobojętniała na podszepty płomiennych uczuć i namiętności, zunifikowana, poddana konsumpcyjnej tresurze może z Witkacego wiele czerpać. To bój o niezależność jednostkowego istnienia. Autor „622 upadków Bunga” dedykował swą sztukę „wszystkim wariatom świata”, wszystkim walczącym ze społeczną masą, wszystkim wierzącym, że człowiek w swej niepowtarzalności jest w stanie pokonać wrogą, sztuczną i przeciwną jego naturze wspólnotę.
Reżyser o spektaklu -
Warto wspomnieć o humorze Witkacego, z jakim eksponuje postaci i sytuacje, zwłaszcza o zjadliwym potraktowaniu freudyzmu - chciałbym aby to było czytelne w przedstawieniu.
Widz powinien pamiętać, że dyplom słuchaczy Studium może kierować się trochę innymi zasadami niż normalne przedstawienie teatralne; dla przykładu rolę siostry Anny w przygotowywanym dyplomie grają po kolei trzy studentki.
******
tytuł: ĆWICZENIA Z WITKACEGO - WARIAT I ZAKONNICA
autor: na podstawie dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza
reżyser: Krzysztof Rościszewski
dyplom: Dyplom studentów III roku Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka
inscenizacja i reżyseria: Krzysztof Rościszewski
Scenografia: Ewa Strebejko
Choreografia: Tatiana Asmołkowa
scenografia: Ewa Strebejko
obsada: Magdalena Bochan, Dagna Dywicka, Anna Jędrzejak, Olga Paszkowska, Tomasz Ciachorowski, Krzysztof Koła, Jan Kołodziej, Piotr Lizak, Marek Szkoda oraz student II roku Piotr Feliśmiejsce: scena u Sewruka
Premiera: 27 października 2007 r.