Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
13:56 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
Mag | 2009-09-03 15:49 | Rozmiar tekstu: A A A

Sieja zostanie w Łebie

Olsztyn24
Rektorat UWM w Olsztynie

Naukowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wezmą udział w realizacji projektu wartego niemal 800 tys. euro. Dzięki niemu zostanie zachowany rzadki gatunek ryby: siei łebskiej. W piątek (4.09) o godz. 13 w Sali posiedzeń Senatu UWM zostanie podpisana umowa między Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie a Instytutem Rybactwa śródlądowego PAN i Słowińskim Parkiem Narodowym w sprawie programu ochrony i rozrodu siei łebskiej.

- Celem bezpośrednim projektu jest utrzymanie bioróżnorodności jeziora Łebsko poprzez zachowanie populacji siei łebskiej. Wskaźnikami osiągnięcia tego rezultatu są zarówno: opracowanie nowego modelu zarybiania jeziora sieją jak i opracowanie i wdrożenie programów szkoleniowych podnoszących świadomość społeczną w zakresie prowadzonych prac i działań ochronnych oraz naukowych i praktycznych metod wspomagających ichtiologiczną różnorodność jezior - tłumaczy główną ideę projektu doktor Anna Wiśniewska z Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa, kierownik projektu.

Całkowity koszt realizacji projektu „Ichtiologiczna bioróżnorodność jezior: wypracowanie modelu rozwiązywania problemów na przykładzie zasobów naturalnych autochtonicznej siei wędrownej w jeziorze Łebsko (siei łebskiej)” wyniesie 796 tysięcy euro z czego 675 963 to dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Mechanizmu Norweskiego, a pozostała kwota 120 037 euro stanowi wkład własny Lidera Projektu, czyli UWM w Olsztynie.

Sieja łebska jest autochtonicznym gatunkiem występującym w jeziorze Łebsko o unikalnej puli genowej. Od wielu lat obserwacje wskazywały na zmniejszanie się liczebności populacji. W opinii zaangażowanych w projekt pracowników - Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa UWM w Olsztynie oraz partnerów: dyrekcji i pracowników Słowińskiego Parku Narodowego i Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie - właśnie dlatego ten gatunek wymaga podjęcia planowych systematycznych działań ochronnych. Słowiński Park Narodowy we współpracy z naukowcami z wielu jednostek naukowych w Polsce podjął różnokierunkowe działania zmierzające do zahamowania spadku liczebności populacji. Efektem obserwacji i wyników dotychczasowej współpracy jest obecnie realizowany projekt.
R E K L A M A
Warto dodać, że już w „Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk”, sporządzonej w Bernie 19 września 1979 roku i ratyfikowanej przez Polskę w 1996 roku, jako chronione gatunki fauny znalazł się zapis „Coregonus wszystkie gatunki”.

Jak będzie realizowany projekt?

- Wszelkiego rodzaju działania zmierzające do wypracowania zrównoważonego systemu ochrony gatunków ryb to styk działań teoretycznych rozumianych jako badania naukowe i praktycznych czyli wdrożenia wyników tychże badań w działaniach gospodarczych - wyjaśnia doktor Anna Wiśniewska. - Ogólnie nasze zamierzenia można ująć w postaci trzech zagadnień: wprowadzenie systemu wszechstronnego monitoringu populacji oraz planowych działań wspierających rozród ryb (zarówno naturalny jak i wspomagany sztucznie przez człowieka), konsultacje społeczne i działania szkoleniowo-informacyjno-promocyjne dotyczące ichtiologicznej różnorodności jezior oraz zdefiniowanie źródeł potencjalnych konfliktów i przeszkód we wspieraniu tego typu działań.

Realizacja tego projektu to nie nowość na wydziale. Ostatnio realizowane były tam projekty „Innowacyjne techniki oceny biologicznej i ochrony cennych gatunków ryb hodowlanych i raków” oraz „Optymalizacja produkcji materiału zarybieniowego karpiowatych ryb reofilnych w warunkach kontrolowanych” w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006”.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.