70. rocznica wybuchu II wojny światowej
W Olsztynie odbyły się dziś (1.09) wojewódzkie uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W tym roku po raz pierwszy w historii organizatorami uroczystości byli wspólnie wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz metropolita warmiński Wojciech Ziemba.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w Katedrze św. Jakuba. Mszę odprawił ks. abp senior Edmund Piszcz w asyście księży diecezji warmińskiej. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowych wojska, policji, straży pożarnej i straży granicznej przeszli ulicami miasta na Plac Konsulatu Polskiego, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Atrakcją przemarszu była obecność złożonego z 7 ułanów oddziału konnego.
Na Placu Konsulatu Polskiego do zebranych przemówili wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, wicemarszałek województwa Jolanta Szulc oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
- Świst kul, szczęk broni, płacz żon i matek, widok krwi - to wszystko przyniosła II wojna światowa - dla nas Polaków chyba najtragiczniejsze wydarzenie, które na zawsze zmieniło naród polski - powiedział m.in. wojewoda Marian Podziewski.
- I choć minęło już 70 lat, wspomnienia pozostają wciąż żywe. Żywe w pamięci pokolenia, które było jej uczestnikiem i świadkiem, ale żywe również dla nas, które te straszne dni znamy jedynie z książek, opowieści i lekcji historii.
Wojewoda przypomniał o milionach ofiar wojennej pożogi, deportacjach, więzieniach i obozach koncentracyjnych. Mówił też o zdradzie sojuszników i napaści sąsiadów.
-
W tym szczególnym dla nas Polaków dniu, kolejny raz uświadamiamy sobie, jak głęboko przeżycia II wojny światowej wryły się w pamięć i serca narodu polskiego - mówił dalej wojewoda. -
Mam świadomość, że niektóre rany nie zagoiły się do tej pory... Dziś oddajemy hołd tym, którzy w tamtych wrześniowych dniach poświęcili życie, abyśmy dziś mogli być wolni i żyć godnie.-
Nie możemy zapomnieć także o ofiarach późniejszych represji - uzupełnił prezydent Piotr Grzymowicz.
- Jesteśmy zobligowani do tego, by pamiętać i żyć tak, aby wysiłek minionych pokoleń nie został zaprzepaszczony. Oddajmy im wszystkim hołd za ich trud, krew i ofiarę życia.Pod Kolumną Orła Białego odczytany został Apel Oręża Polskiego, a kompania honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Potem uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty pod Kolumną. Wieńce złożono też pod tablicą upamiętniającą Bohdana Jałowieckiego - ostatniego konsula polskiego w Olsztynie, zamordowanego przez hitlerowców w obozie w Działdowie.
Po zakończeniu uroczystości na Placu Konsulatu Polskiego, władze województwa i kombatanci przeszli do olsztyńskiego zamku. Tam nastąpiło uroczyste przekazanie przez wojewodę opieki nad środowiskiem kombatantów marszałkowi. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 sierpnia br. współpraca ze środowiskami kombatanckimi znalazła się wśród zadań marszałka województwa.
W zamku wojewoda przekazał kilkunastu organizacjom kombatanckim pamiątkowe medale, wybite specjalnie z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Indywidualne wyróżnienie otrzymał też Andrzej Sassyn - honorowy prezes Towarzystwa Miłośników Olsztyna. Wojewoda wyróżnił Andrzeja Sassyna za patriotyczne inicjatywy obywatelskie. Zamkową uroczystość uświetnił występ Chóru Moderato z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Potem kombatanci zaproszeni zostali na poczęstunek.
Wspomnieć też należy, że na zamku wojewoda Marian Podziewski, w imieniu Ministra Obrony Narodowej, udekorował marszałka Jacka Protasa medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.
Gazeta On-Line Olsztyn24 była na wszystkich z wyżej wspomnianych uroczystości. Przygotowaliśmy z nich film i bogate galerie. Zapraszamy do obejrzenia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :
G A L E R I A 2 :
G A L E R I A 3 :
G A L E R I A 4 :