Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:12 25 listopada 2024 Imieniny: Erazma, Katarzyny
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Ochrona zdrowia
red. | 2009-09-01 11:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Szpital miejski przyjazny dziecku

Olsztyn24
Szpital miejski w Olsztynie

Szpital miejski w Olsztynie po raz pierwszy otrzymał tytuł „Szpitala przyjaznego dziecku” w 1996 roku, jako 11 szpital w kraju. Aby uzyskać ten zaszczytny tytuł, szpital musiał przejść ponad roczny proces przygotowawczy, związany ze zmianą organizacji opieki okołoporodowej, eliminacją rutynowych praktyk niekorzystnych dla laktacji, a także przeprowadzenie koniecznej modernizacji oddziału.

W dniach 26-27 marca 2009 roku szpital gościł Komisję ds. monitoringu i reoceny spełniania 10 kroków do udanego karmienia piersią. W sprawozdaniu z monitoringu i reoceny czytamy między innymi: „Zespół oceniający rekomendować będzie szpital, jako ten, który spełnia kryteria „Szpitala Przyjaznego dziecku” do Komisji ds. Monitoringu i Reoceny. Na pochwałę zasługuje zaangażowanie całego zespołu, praktyki związane z upowszechnieniem i promowaniem karmienia piersią są wtopione w pracę personelu. Jesteście państwo przykładem szpitala, który w sposób ciągły realizuje idee Szpitala Przyjaznego dziecku. W imieniu własnym i komisji dziękuję całemu zespołowi za sprawne przygotowanie. Przewodnicząca Komisji, dr Krystyna Dziadkiewicz”.

Co to jest Szpital Przyjazny Dziecku? W roku 1989 WHO i UNICEF zainicjowały globalną kampanię, która miała na celu ochronę, krzewienie i wspieranie karmienia piersią, oraz szczególną w tym rolę służb położniczych. Celem jest przywrócenie - w skali globalnej - prawidłowego sposobu żywienia dzieci. 1 sierpnia 1990 roku przedstawiciele Ministerstw Zdrowia z 29 krajów, w tym Polski, podpisali dokument zwany „Deklaracją z Innocenti”. Dokument ten mówi m.in. o konieczności zapewnienia wszystkim niemowlętom wyłącznie kobiecego pokarmu do 4-6 miesiąca; o potrzebie kontynuowania karmienia mlekiem matki do drugiego roku życia; oraz o doprowadzeniu każdej placówki położniczej w Polsce do realizacji „10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią”.

Oto „10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią”, które muszą wypełnić szpitale odznaczone tym tytułem:
R E K L A M A
» sporządzać na piśmie zasady postępowania, sprzyjające karmieniu piersią i zapoznać z nimi cały personel.
» przeszkolić wszystkich pracowników tak, aby mogli realizować powyższe zasady.
» informować wszystkie kobiety ciężarne o korzyściach karmienia piersią i postępowaniu podczas karmienia.
» pomagać matkom w rozpoczęciu karmienia piersią w ciągu pół godziny po urodzeniu dziecka.
» praktycznie nauczyć matki (zademonstrować), jak należy karmić piersią i jak utrzymać laktację, nawet jeśli będą oddzielone od noworodków.
» nie dokarmiać i nie dopajać noworodków niczym poza pokarmem kobiecym z wyjątkiem szczególnych wskazań medycznych.
» stosować system rooming-in umożliwiający matce przebywanie razem z dzieckiem w pokoju od urodzenia i przez całą dobę.
» zachęcać i ułatwiać karmienie piersią na żądanie.
» nie podawać smoczka niemowlętom karmionym piersią.
» angażować się w tworzenie i pracę grup kobiet wspierających się w karmieniu piersią i kierować do nich karmiące matki wypisywane ze szpitala lub będące pod opieką przychodni.

Wdrożenie „10 kroków” wymaga zmian w organizacji pracy oddziału położniczo - noworodkowego. Przemyślane przeobrażenia stwarzają szansę, aby oddział odpowiadał zasadom nowoczesnej opieki położniczo-noworodkowej. Jednak najważniejsze zmiany dotyczą wdrożenia nowych zasad postępowania z kobietą rodzącą i położnicą. Nowe zasady wymagają poszanowania godności i prawa kobiet, a w szczególności prawa matek karmiących, oraz prawa do opieki medycznej najwyższej jakości w zgodzie z Zaleceniami WHO.

Każda placówka, która pretenduje do tytułu jest porównywalna z odznaczonymi placówkami z całego świata, a jej sposób postępowania służy w pełni dobru dziecka i matki umożliwiając karmienie piersią. Jednocześnie w takiej placówce musi być w pełni przestrzegany „Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece”, dając szansę matkom na podjęcie decyzji o karmieniu dziecka opartej na współczesnej wiedzy medycznej, a nie na reklamie. W Polsce jest obecnie 79 szpitali odznaczonych tym zaszczytnym tytułem.

Uroczystość wręczenia tytułu odbędzie się 8 września 2009 roku o godzinie 13:00 w sali im. Jana Janowicza Szpitala Miejskiego w Olsztynie.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.