Połowicznym sukcesem radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości zakończyła się batalia o ograniczenie kompetencji prezydenta Olsztyna w zakresie gospodarowania miejskim majątkiem, głównie nieruchomościami, oraz wykluczenie ze składu komisji rewizyjnej miejskiej rady Mariana Zdunka i Bogdana Dżusa.
Złożony przez klub radnych PiS oraz radną Joannę Sosnowską z LiD wniosek o ograniczenie kompetencji prezydenta przepadł w głosowaniu, ale Marian Zdunek został przez radnych odwołany ze składu komisji rewizyjnej. Drugi z objętych wnioskiem radnych PiS, Bogdan Dżus, uniósł się honorem i sam zrezygnował z pracy w komisji rewizyjnej.
Inicjatywa radnych PiS narobiła sporo zamieszania w ratuszu i stworzyła trudną sytuację: komisja rewizyjna rady aktualnie ma tylko 6. członków (statut rady przewiduje skład siedmioosobowy). Klub radnych „Po Prostu Olsztyn” zdecydowanie odmawia desygnowania do komisji rewizyjnej swojego przedstawiciela. Pojawiły się głosy o możliwości przyspieszonych wyborów samorządowych, jeżeli nie uda się uzupełnić składu komisji rewizyjnej. Na razie jednak komisja działać będzie w składzie sześcioosobowym.
Będziemy śledzić rozwój wypadków w tej sprawie.
Niżej przedstawiamy kalendarium wydarzeń, które doprowadziły do kryzysu w olsztyńskiej Radzie Miasta.
******
Wrzesień/październik 2007 r.:Lokalne media podnosiły problem „układu biznesowego” pomiędzy prezydentem Olsztyna Czesławem Jerzym Małkowskim a dwoma radnymi - członkami komisji rewizyjnej: Marianem Zdunkiem i Bogdanem Dżusem. Konkretnie zaś chodziło o to, że będący architektem syn radnego Dżusa projektował dom córki prezydenta Małkowskiego, zaś radny Marian Zdunek nadzorował budowę tego domu. Media wskazywały też okoliczności mogące świadczyć o niewłaściwym korzystaniu przez prezydenta Olsztyna z posiadanych kompetencji w zakresie wydzierżawiania miejskich nieruchomości.
10.10.2007 r. (środa):Do biura Rady Miasta Olsztyn wpływa wniosek Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwość oraz radnej Joanny Sosnowskiej z Klubu Radnych Lewicy i Demokratów o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w celu zmiany uchwały regulującej kompetencje prezydenta miasta w zakresie gospodarowania nieruchomościami miejskimi oraz wykluczenia ze składu komisji rewizyjnej rady miasta dwóch jej członków, radnych Bogdana Dżusa i Marianka Zdunka, którym zarzucono brak obiektywizmu w związku z „biznesowymi” powiązaniami z prezydentem Olsztyna.
Przewodniczący rady zwołuje XVII nadzwyczajną sesję na dzień 17.10.2007 r. Jednocześnie przewodniczący kieruje projekty przedstawionych przez wnioskodawców uchwał do prawników ratusza, w celu stwierdzenia ich zgodności z obowiązującym prawem.
15.10.2007 r. (poniedziałek):Radcowie prawni urzędu miasta wydają opinię, że wniosek o ograniczenie kompetencji prezydenta w zakresie gospodarowania miejskimi nieruchomościami jest niezgodny z prawem. Radni PiS występują do zewnętrznej kancelarii prawnej o niezależną opinię w tej sprawie.
17.10.2007 r. (środa):Na kilkanaście minut przed rozpoczęciem nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, radni PiS dostarczają przewodniczącemu rady niezależną opinię prawną. Wynika z niej, że wniosek radnych PiS jest zgodny z prawem. Tuż po rozpoczęciu nadzwyczajnej sesji przewodniczący Klubu Radnych PiS wnioskuje o przerwę w obradach, w celu umożliwienia radnym zapoznania się z niezależną opinią.
Po przerwie, przewodniczący rady dopuszcza do przedstawienia projektu uchwały o ograniczeniu kompetencji prezydenta i do dyskusji w tej sprawie. Radni PiS zgłaszają autopoprawkę do projektu uchwały, uwzględniającą zastrzeżenia radców prawnych ratusza. Przewodniczący rady zarządza przerwę w sesji do dnia 25.10 (czwartek). Do głosowania nad wnioskiem PiS nie dochodzi. Nie poruszono też sprawy ujętej w drugim z projektów uchwał będących w porządku obrad sesji, tj. wykluczenia ze składu komisji rewizyjnej radnych Dżusa i Zdunka.
24.10.2007 r. (środa):Rozpoczyna się XVIII zwyczajna sesja rady miejskiej. Na wniosek radnych PiS w porządku obrad sesji, w części „sprawy różne”, znajduje się jednak punkt o treści: „
wniosek klubu PiS w sprawie zmian w składzie komisji rewizyjnej”. W wyniku rozpatrzenia tego wniosku, radni podjęli uchwałę o wykluczeniu ze składu komisji rewizyjnej radnego Mariana Zdunka. Jakkolwiek rada nie przegłosowała odwołania radnego Dżusa ze składu komisji, ten uniósł się honorem i sam zrezygnował z członkostwa w komisji.
Ponieważ komisja rewizyjna powinna liczyć siedmiu członków, jednego z kandydatów do komisji zaproponował Klub Radnych Platformy Obywatelskiej. Brakowało jednak jeszcze jednego kandydata, którego powinien desygnować Klub Radnych „Po Prostu Olsztyn”. Klub ten jednak ustami prezydenta Małkowskiego zdecydowanie oświadczył, że nie desygnuje swojego przedstawiciela do składu komisji rewizyjnej. Nastąpiła konsternacja. Pojawiły się opinie, że brak statutowego składu komisji rewizyjnej może doprowadzić do przyspieszonych wyborów samorządowych.
Przewodniczący rady zarządził przerwę w obradach XVIII sesji do dnia następnego.
25.10.2007 r. (czwartek):O godzinie 15. radni zbierają się na drugiej części XVII nadzwyczajnej sesji rady. Obrady są krótkie. Przewodniczący poddaje pod głosowanie autopoprawkę klubu radnych PiS do projektu uchwały o ograniczeniu kompetencji prezydenta. Większością głosów autopoprawka zostaje odrzucona. Następnie głosowany jest projekt uchwały w tej sprawie. Radni również odrzucają ten projekt. Kompetencje prezydenta nie zostają ograniczone.
Przewodniczący rady zamyka XVII nadzwyczajną sesję rady.
Rozpoczyna się druga część XVIII sesji rady. Po dokonaniu zmian w budżecie miasta. Radni powracają do sprawy uzupełnienia składu komisji rewizyjnej. Klub radnych „Po Prostu Olsztyn” nadal odmawia desygnowania swojego członka do składu komisji rewizyjnej. Po dyskusji i przedstawieniu opinii prawnych, radni dochodzą do wniosku, że komisja rewizyjna może funkcjonować w składzie sześcioosobowym, przynajmniej do czasu wyłonienia siódmego członka tego gremium.
Przewodniczący zamyka XVIII sesję rady miejskiej.
Z D J Ę C I A