Wybrzeże Brytanii (fot. Wikipedia)
Od lat nasz region współpracuje z francuskim departamentem Cotes d’Armor, czego potwierdzeniem będą najbliższe Dni Bretanii na Warmii i Mazurach. Już 6 listopada w Centrum Polsko-Francuskim (godz. 17) przy ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie nastąpi otwarcie Dni Bretanii oraz wernisaż wystawy czarno-białych fotografii Sylvaina Boutteta. Poza tym odbędzie się prezentacja książki Paola Keinega „Wiersze bretońskie” w opracowaniu i przekładzie Kazimierza Brakonieckiego, dyrektora Centrum. Keineg od lat mieszka w USA, gdzie wykłada literaturę współczesną.
Następnego dnia (7 listopada, godz. 19) w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Rynek 1 - koncert ludowej pieśni bretońskiej oraz warsztaty tańca bretońskiego w wykonaniu małżeństwa Ifiga i Nandy Troadeg z departamentu Cotes d’Armor w Bretanii.
8 listopada, godz. 18 - Centrum Polsko-Francuskie - powtórka imprez z Olsztynka.
9 listopada, godz. 18 - Centrum Polsko-Francuskie - Prelekcja, śpiew, słuchanie muzyki z płyt: „Poezje i pieśni szkockie” w wykonaniu Treva Hilla z Wielkiej Brytanii. Szkoci wywodzą się z ludów celtyckich spokrewnionych z Irlandczykami (tak jak Brytowie, przodkowie Bretończyków).
9 listopada, godz. 19 - Teatr Wiejski Węgajty koło Jonkowa - koncert ludowej pieśni bretońskiej oraz warsztaty tańca w wykonaniu duetu małżeństwa Troadeg.
16 listopada, godz. 18 - Muzeum Mazurskie w Szczytnie - Bretania na Warmii i Mazurach - spotkanie z Kazimierzem Brakonieckim, poetą i amatorem europejskiej współpracy samorządowej.
Na wszystkie imprezy wstęp wolny.