(fot. Jacek Kowalski/archiwum)
Korzyści z rzucenia palenia są oczywiste: już po 20 minutach od ostatniego papierosa ciśnienie krwi i akcja serca powracają do normy. Lecz nadal miliony palaczy uważają rzucenie palenia za niemożliwe.
Jakie są najlepsze rozwiązania długoterminowe? Uzależnienie od nikotyny jest „bardzo niedocenione”. Jest ono tak silne u niektórych osób, że porównuje się je do uzależnienia od heroiny. Dlatego proces rzucania palenia dla wielu osób będzie bardzo skomplikowany i będzie stanowił duże wyzwanie.
W Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie już od kilku lat działa Poradnia Antynikotynowa, w której specjaliści pomagają w walce z nałogiem. Od września palacze chcący pozbyć się wstydliwego nałogu będą mogli skorzystać również z Popołudniowej Poradni Antynikotynowej (bez potrzeby zwalniania się z pracy, czy też brania urlopu). Co ważne, do poradni popołudniowej nie będzie wymagane skierowanie, warunkiem przyjęcia będzie tylko wcześniejsza rejestracja telefoniczna, pod numerem 89 532 29 43.
Poradnia działać będzie od 1 września, w każdy wtorek od godziny 15 do 17.