W przyszłym roku powstanie pierwszy w Olsztynie układ kogeneracyjny zasilany gazem ziemnym. Pomorska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy w Olsztynie i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. podpisały umowę o przyłączenie do sieci gazowej obiektu, w którym będzie zainstalowany taki układ.
Kogeneracja to proces, w którym energia zawarta w paliwie, w tym wypadku w gazie ziemnym, zamieniana jest w jednym procesie technologicznym w energię elektryczną i cieplną. Głównymi zaletami kogeneracji jest wyższa sprawność przemiany energii niż przy jej wytwarzaniu w sposób rozdzielony, oszczędność zużycia energii pierwotnej i zmniejszenie emisji CO2.
W celu dostarczenia gazu ziemnego na potrzeby układu, PSG wybuduje ok. 1200 m gazociągu średniego ciśnienia oraz gazową stację pomiarową. Inwestycja finansowana ze środków PSG zostanie zrealizowana do końca lipca 2010 r. Szacuje się, że roczny pobór gazu ziemnego będzie wynosił od 1,7 mln m3 do 3 mln m3.
MPEC planuje budowę układu kogeneracyjnego działającego w oparciu o dwa tłokowe silniki zasilane gazem ziemnym o łącznej mocy całkowitej blisko 3 MW. Gazowy układ kogeneracyjny będzie wytwarzał energię elektryczną na potrzeby zasilania obiektów MPEC oraz produkował ciepło, które za pośrednictwem sieci cieplnej będzie transportowane do odbiorcy. Szacuje się, że układ skojarzony będzie wytwarzał ok. 9500 MWh energii elektrycznej oraz 39 000 GJ ciepła rocznie.