W Galerii Amfilada Kamienicy Naujacka olsztyńskiego MOK otwarto dziś (27.08) retrospektywną wystawę prac Aleksandra Wołosa „Retroskopia”. Cieszący się w Olsztynie olbrzymią popularnością artysta pokazał kilkadziesiąt prac malarskich, rysunków i rzeźb, charakteryzujących jego 54-letnią działalność artystyczną. Były jednak problemy z zapoznaniem się z ekspozycją. Przeszkodą, jak zwykle na wernisażach wystaw Aleksandra Wołosa, była... ciżba.
- Galeria Amfilada dawno nie widziała takich tłumów - powiedział Marek Marcinkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.
- Ale wydarzenie jest niezwykłe - jesteśmy na wystawie retrospektywnej twórczości Aleksandra Wołosa! Cieszę się z tej wystawy, ona nobilituje naszą Galerię. -
Przyniosłem do Galerii multum swoich prac - powiedział Aleksander Wołos -
Ale zmieściła się chyba tylko 1/5 z nich. Dziękuję, że Państwo tak licznie przybyliście na wernisaż. Cieszę się, że mam tylu przyjaciół. To dla mnie największy skarb.Jak powiedział dyrektor Marcinkowski, przygotowanie wystawy trwało cztery lata. Wiele obrazów, rysunków i rzeźb trzeba było wypożyczyć z prywatnych zbiorów. W sumie artysta zebrał tyle prac, że nie pomieściły się w salach Galerii Amfilada. Część z nich wyeksponowano więc na korytarzu.
Na wystawie zgromadzono prace dające przekrój artystycznej twórczości Aleksandra Wołosa. Jest więc malarstwo pastelowe, najchętniej chyba uprawiane przez artystę, jest malarstwo olejne, portrety, rysunki satyryczne i grafiki. Są też rzeźby w metalu i w kamieniu. Są wreszcie zaprojektowane przez Aleksandra Wołosa okładki książek, książki z rysunkami artysty, jak również książki o artyście różnych autorów.
Aleksander Wołos wystawia swoje prace w MOK-u po raz piąty. Wcześniej wystawy były organizowane w Galerii Rynek. Obecna wystawa jest 51. wystawą indywidualną artysty. Będzie czynna do 22 września.
******
Aleksander Wołos urodził się w 1934 r. w Hołownie. Jest bsolwentem Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Do roku 1982 był pracownikiem naukowym Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (dr hab. w zakresie biochemii zwierząt) Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za osiągnięcia naukowe i dydaktyczno-wychowawcze (m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej).
Karierę artystyczną rozpoczął w piśmie akademickim „Życie Kortowa” oraz w dzienniku regionalnym „Głos Olsztyński”. Rysowanie, malowanie i rzeźbienie stało się jego życiową pasją. Rysunki Wołosa były publikowane m.in. w „Naszej Wsi”, miesięczniku „Warmia i Mazury”, tygodniku „Posłaniec Warmiński” oraz tygodnikach ogólnopolskich: „Panorama Północy”, „Szpilki”. „Karuzela”, „Polityka”, „Wprost”, a także w prasie niemieckiej („Pardon”, „Kontraste”, „Eulenspiegel”) i jugosławiańskiej („Osten”). Jest autorem czterech zbiorków rysunków satyrycznych i trzech albumów malarstwa pastelowego: „Pastelowy humor”, „Głowy i główki”, „Akweny” oraz albumiku „Mój Olsztyn”.
W swoim dorobku, poza niezliczoną liczbą rysunków i ponad setką okładek, artysta ma 50 wystaw indywidualnych (wystawa w Amfiladzie jest 51. indywidualną prezentacją artysty) i udział w 124 wystawach zbiorowych, w tym 62 międzynarodowych.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, a wśród nich nagrody Prezydenta Olsztyna (2002) oraz Krzyża Kawalerskiego OOP (2004).
Do 2004 roku systematycznie publikował w „Gazecie Olsztyńskiej” satyrę polityczną, pastelowy humor oraz portrety wybitnych twórców kultury.
Liczne prace Wołosa znajdują się m.in. w Muzeum Karykatury w Warszawie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz zbiorach prywatnych.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :