70. rocznica wybuchu II wojny światowej
W tym roku obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą miały szczególnie uroczystą oprawę. Pisaliśmy już o wydarzeniach organizowanych 1 września przez władze regionu i miasta. Dziś o inicjatywach obywatelskich, mających przypominać o tragicznych wydarzeniach sprzed siedmiu dziesięcioleci i pobudzać patriotyzm mieszkańców Olsztyna.
-
Na początku sierpnia wystąpiłem do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza z inicjatywą, by program obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej uzupełnić o przystrojenie flagami kopuły dawnej wieży ciśnień, a obecnie Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie - mówi Andrzej Sassyn, honorowy prezes Towarzystwa Miłośników Olsztyna. -
Po uzgodnieniach z dyrektorem olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Jackiem Szubiakowskim, inicjatywa została przyjęta przez prezydenta.Uzgodniono, że w niedzielne (31.08) południe, na koronie wieży Obserwatorium, zatkniętych zostanie 30 białoczerwonych szturmówek i wywieszona zostanie duża flaga państwowa. Flagi będą wisiały przez cały poniedziałek, 1 września. Zdjęte będą 2 września, rano. Andrzej Sassyn nazwał instalację „Alertem Flagowym 2009”.
-
To nawiązanie do alertów nadawanych przez Polskie Radio na początku września 1939 roku „Uwaga! Nadchodzi...” - mówi Andrzej Sassyn. -
Komunikaty ostrzegały o niemieckich nalotach. Alert Flagowy 2009 ma przypominać o tamtym czasie.
Obserwatorium Astronomiczne na 1 września przygotowało dla mieszkańców Olsztyna nietypową propozycję. Tego dnia drzwi byłej wieży ciśnień zostaną otwarte o godzinie 5. rano. W ten sposób dyrekcja Obserwatorium chce dać możliwość wszystkim chętnym „rzucenia okiem” na Olsztyn, w kilkanaście minut po godzinie, w której 70 lat temu padły pierwsze wojenne strzały.
Alert Flagowy to nie jedyna inicjatywa Andrzeja Sassyna z ostatniego czasu. Jego staraniem wydrukowana została kartka pocztowa odwołująca się do patriotycznych wizerunków i haseł. Na kartce uwieczniono olsztyńską Kolumnę Orła Białego na tle budynku, w którym przed wojną mieścił się Konsulat Polski. Na kartce umieszczono też patriotyczne hasła: „Niech żyje Polska!” i „Przodkom na chwałę, Potomnym z nadzieją”.
-
Pomysłu na taką pocztówkę nie musiałem daleko szukać - mówi Andrzej Sassyn. -
Podobną mam w swoich zbiorach. Jest to kartka, którą w 1920 roku wysłał mój ojciec do mojej mamy. Jest na niej polska flaga, orzeł w koronie i hasło „Niech żyje Polska! Ta pamiątka po rodzicach jest dla mnie szczególnie cenna.Kartka wg pomysłu Andrzeja Sassyna została wydana w nakładzie 2 tys. egzemplarzy. Tysiąc trafił do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, głównego organizatora tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. 500 sztuk zatrzymał dla siebie (a raczej dla przyjaciół i znajomych) pomysłodawca. Pół tysiąca trafiło do rąk bukinisty Pawła Pakuły, który rozprowadza je na stoisku z wydawnictwami turystycznymi przy Starym Ratuszu.
Ze względu na niewielki nakład, kartka wg pomysłu Andrzeja Sassyna może być nie lada rarytasem filatelistycznym. Jej wartość kolekcjonerską niewątpliwie podniesie specjalny stempel Poczty Polskiej przygotowany na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Stempel będzie można uzyskać 1 września br. na Placu Konsulatu Polskiego w Olsztynie, podczas uroczystości rocznicowych, w zorganizowanym przez Pocztę Polską stoisku pocztowym.
Z D J Ę C I A