Trwa dyskusja o utworzeniu Mazurskiego Parku Narodowego, a tymczasem powstał pierwszy w regionie „niezbędnik samorządowca”, który krok po kroku pokazuje, jak chronić aleje przydrożnych drzew. Przystępna prezentacja odpowiada na pytanie „jak to się udało w gminie Gietrzwałd”.
Na konwencie powiatów, który odbył się 7 sierpnia, wszyscy starostowie województwa otrzymali płytę CD z prezentacją pt. „Park kulturowy. Warmińska droga krajobrazowa Gietrzwałd-Woryty”. Pilotażowy projekt zainicjowali przed kilkoma laty znani z zaangażowania w tematykę ochrony przydrożnych alei obecny dyrektor olsztyneckiego skansenu Marian Juszczyński, Andrzej Szeniawski, były wicestarosta olsztyński i Iwona Liżewska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie. Od lat szukali oni kompromisowego rozwiązania problemu alei i...
Przetarliśmy szlak- Doszło do przełomu, jeśli chodzi o możliwość pogodzenia sprzecznych oczekiwań mieszkańców, samorządowców, drogowców i ekologów, a przede wszystkim ten projekt jest zgodny z prawem - przekonywała starostów Beata Samojłowicz, prezes Wspólnoty Kulturowej „Borussia”.
26 marca aleja na odcinku Gietrzwałd-Woryty otrzymała status parku kulturowego, dzięki czemu nie tylko nie można jej wyciąć, lecz odwrotnie - trzeba ją chronić
.- Wspólnie z naukowcami i samorządowcami z powiatu i gminy Gietrzwałd przetarliśmy szlak - mówił na konwencie Adam Kochanowski z Woryt, radny Powiatu Olsztyńskiego i jeden z inicjatorów akcji. -
Teraz chcemy podzielić się tą wiedzą z innymi.Zdaniem pomysłodawców uczynienie z alei parku kulturowego daje wiele korzyści.
-
Można wycinać chore drzewa i nasadzać młode, ubiegać się o środki europejskie na remont nawierzchni albo na budowę ścieżki rowerowej - wylicza Adam Kochanowski.
Wszystko jak na tacyAutorką prezentacji jest Julia Żukowa, rosyjska wolontariuszka „Borussii”, która spędziła kilka miesięcy w Gminnym Ośrodku Kultury w Gietrzwałdzie. Julia zamieściła na płycie m.in. ustawę umożliwiającą powoływanie parków kulturowych, relacje medialne z realizacji projektu, uchwałę Rady Gminy Gietrzwałd dotyczącą zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, a także komentarze specjalistów i materiały prasowe - słowem: całe „know-how”. Na płycie można też znaleźć listę ponad dwudziestu miejsc w województwie, które mogłyby zostać objęte statusem parku kulturowego.
Nad realizacją pomysłu merytorycznie czuwał dr Dariusz Łaguna z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który opracował zasady tworzenia parku kulturowego, zarządzania nim oraz sporządzania planu jego ochrony.