Rosyjskie media na Warmii i Mazurach
Przez trzy dni - od 17 do 19 sierpnia - trwała w regionie studyjna wizyta dziennikarzy z Obwodu Kaliningradzkiego. Mediom towarzyszyła konsul RP w Kaliningradzie Alina Kalinowska, a program wizyty przygotował Departament Współpracy Międzynarodowej i Promocji Urzędu Marszałkowskiego.
Wśród rosyjskich dziennikarzy byli: Olga Sińkowskaja z tygodnika „Strana Kaliningrad”, Kiriłł Sińkowskij z dziennika „Kaliningradzkaja Prawda”, Michaił Suchanow z TV Kaskad, Aleksandr Rudoj z TV Diuny, Tatiana Ponomorenko z Radia Majak, redaktor naczelna magazynu „Korolewskije Worota” Lubow Antonowa, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Semen Kusznierow.
Na pobyt studyjny składały się dwa tematy:
1. Mikołaj Kopernik (to temat główny) - związki Kopernika z naszym regionem, zwiedzanie terenu badań archeologicznych we Fromborku oraz poznanie nowych form edukacji historycznej dla dzieci i młodzieży, na przykładzie lekcji prowadzonej w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
2. Inwestycje proturystyczne (to temat dodatkowy) - przykłady lokalnej przedsiębiorczości i kreatywności biznesowej młodych ludzi.
Zamek w Olsztynie pokochali dziennikarze rosyjscy dzięki barwnym opowieściom dyrektora Muzeum Warmii i Mazur Janusza Cygańskiego o pracy Kopernika i tajemnicach mieszkania w zamku. Filmowano dosłownie wszystko, co wskazał gospodarz jako ważne i ciekawe (stworzył też możliwość obejrzenia z bliska konstrukcji dachowej i cennych historycznie hurdycji). Gości rosyjskich bardzo przy tym zainteresował nowy typ lekcji historii dla dzieci i młodzieży - z zastosowaniem figurek różnych postaci na makietach planów bitew, zamku, domostw oraz prezentacji multimedialnych zwiększających efekt przekazu.
Zamek w Lidzbarku Warmińskim oszołomił architekturą i zbiorami, o których opowiadał dr Jerzy Sikorski - podkreślając historię Mikołaja Kopernika i jego wuja biskupa Łukasza Watzenrode. Na zakończenie znalazła się krótka rozmowa o tym, jak będzie wyglądać bezpośrednie otoczenie zamku po inwestycjach prywatnego przedsiębiorcy.
Wzgórze Fromborskie dziennikarze rosyjscy poznali lepiej również dzięki bardzo interesującemu oprowadzeniu dr. Jerzego Sikorskiego. Zwiedzanie katedry, muzeum, wejście na wieżę dzwonną czy obserwowanie prac archeologicznych przy kanonii Świętego Stanisława wiązały się w tej wycieczce prawie wyłącznie z postacią sławnego astronoma Mikołaja Kopernika.
Gospodarzem konferencji prasowej, urządzonej podczas małego rejsu po Zalewie Wiślanym, był marszałek Grzegorz Nowaczyk. Towarzyszyli mu w spotkaniu z mediami dyrektor Biura Regionalnego w Elblągu Jerzy Wcisła oraz burmistrz miasta i gminy Frombork Krystyna Lewańska. Rosjan przede wszystkim interesowały plany inwestycyjne oraz sposoby wymiernych korzyści z naszej współpracy w tym zakresie z Unią Europejską.
Z wizyt, które służyły jako przykład aktywności biznesowej w turystyce bardzo spodobały się działania, które można hasłowo określić jako „z niczego coś” -były to miasteczko kowbojskie Mrongoville w Mrągowie, wybudowane w ciągu roku w miejscu dawnej żwirowni oraz kompleks rekreacyjny z kanałami wodnymi Nowa Holandia, budowany 15 lat w pobliżu Elbląga na torfowisku.