„Pruthenia" na olsztyńskim Starym Mieście
Jaćwięgowie nauczą cię wojennego rzemiosła, popracujesz jako czeladnik garncarza, poduczysz się języka pruskiego, by na koniec zostać... może nie Prusem, ale z pewnością Miłośnikiem Prusów i Przyjacielem Bałtów. Taka jest idea Dnia Prusów, który w sobotę, 29 sierpnia w olsztyneckim skansenie organizuje Towarzystwo Pruthenia.
Skąd pomysł na tego rodzaju imprezę w skansenie w Olsztynku?
-
Muzeum powinno pokazywać dorobek wszystkich kultur, które współtworzą historię tego regionu i dzisiejsze dziedzictwo Warmii i Mazur - odpowiada dyrektor skansenu Marian Juszczyński. -
Argumentem „za” była też dobra współpraca skansenu z pasjonatami z „Pruthenii”. Razem rekonstruujemy osadę Prusów Amalang, już za rok stanie u nas wieża-strażnica, są też ciekawe działania naukowe.Dzień Prusów w skansenie będzie miał formułę żywą i tzw. uczestniczącą. Nie zabraknie naukowych prelekcji, ale na pierwszy plan wysuną się zajęcia warsztatowe (wszystkie ogólnodostępne i nieodpłatne).
-
Myślałem nawet o haśle „Obudź w sobie barbarzyńcę”, ale nie wiem, czy to nie za mocne - żartuje dyrektor imprezy Bogdan Radzicki. -
A już całkiem poważnie: chcemy pokazać w praktyce, że świat barbarzyńskiej Europy nie jest barbarzyński kulturowo. Jest częścią naszego dziedzictwa, jest oryginalny, ma swój niepowtarzalny klimat.Na jakie atrakcje mogą liczyć widzowie? W obozie wojennym Jaćwięgów będą mogli nabyć umiejętności wojownika: walki wręcz, strzelectwa i posługiwania się sulicą (średniowieczna broń zaczepna, rodzaj oszczepu - red.). Z kolei w osadzie rzemieślniczej będą mogli pouczyć się średniowiecznego garncarstwa, tkactwa, kowalstwa i skórnictwa. Będą też mieli okazję posmakować prostych bałtyjskich potraw albo spróbować samemu coś upichcić w pruskiej kuchni.
Na wydarzenie dnia zapowiadają się warsztaty języka pruskiego (jedyne, na które ze względu na kilkugodzinny czas trwania i naukę w grupach, trzeba się wcześniej zapisać). Język Prusów zaginął między XV a XVII wiekiem. Jeszcze w XV stulecia poszukiwani byli tłumacze języka pruskiego - tolkowie, a luteranie wydali katechizm w języku pruskim. Potem język zanikł w mroku dziejów, dając się wyprzeć językom polskiemu, niemieckiemu i litewskiemu. Przetrwały jedynie niewielkie zbiory starożytnych słów, które w XX wieku stały się przyczynkiem do rekonstrukcji tego narzecza. Warsztaty poprowadzi znany miłośnik języka pruskiego - Maciej Piegat. Odbędą się w dwóch sesjach: porannej (godz. 10-13) i popołudniowej (15.30-18.30). Aby w nich uczestniczyć, należy się wcześniej zapisać wysyłając e-mail na adres: maciej.piegat@wp.pl.
W dniu imprezy będzie rozdawana gazeta festiwalowa z ważnymi informacjami. Znajdzie się ona także na stronie festiwalu: http://www.pruthenia.strefa.pl/a9.html. Dzień Prusów to element projektu „Festiwal Bałtyjski” realizowanego przez Towarzystwo Pruthenia we współpracy ze skansenem w Olsztynku. Projekt jest realizowany dzięki dotacji samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
******
Prelekcje festiwalowe:» godz. 11.15 - mgr Marek Pacholec (Olsztyn), „Broń i strój wojska pruskiego w okresie plemiennym”
» godz. 13.15 - dr Ewa Stryczyńska-Hodyl i dr Justyna Prusinowska (Poznań), „Bóg grzmotu w folklorze Bałtów”
» godz. 15.15 - dr Mirosław Hoffmann (Olsztyn), „Najsłynniejsze odkrycia archeologiczne na ziemiach Pruskich”
» godz. 17.15 - dr Kazimierz Grążawski (Olsztyn), „Pruskie Grody i urządzenia obronne”