Najciekawszy eksponat wystawy (Fot. MK)
Dziesięciotonowy walec parowy Marshalla to najbardziej widoczny eksponat na wystawie „Szlaki, trakty, autostrady” z okazji 190 lat centralnej administracji drogowej w Polsce. Ekspozycję dokumentującą historię drogownictwa od kilku dni można oglądać w Olsztynie przy Wysokiej Bramie.
Właśnie mija 190 lat od powołania Dyrekcji Generalnej Dróg i Mostów. Powstała ona w 1819 roku na ziemiach zaboru rosyjskiego, na których istniało już Królestwo Polskie. Organizatorem centralnej administracji drogowej, a potem jej długoletnim szefem był Franciszek Ksawery Christiani, sprawny organizator, postać niezwykle zasłużona dla polskiego drogownictwa.
Pracował do ostatnich chwil swego życia umierając w 1842 roku w Warszawie jako generał lejtnant, jako że po Powstaniu Listopadowym kadra drogownictwa w zaborze rosyjskim podlegała pod Cesarski Korpus Inżynierów Komunikacji i taki stopień mu się należał.
Christiani do dziś może być wzorem dla polskich drogowców, bo za jego kadencji wybudowano 2195 kilometrów dróg bitych oraz 20 traktów z mostami na rzekach, które były obsługiwane przez 800 wykwalifikowanych pracowników technicznych.
Można o tym przeczytać w książce „Szlaki, trakty, autostrady” wydanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Namiastkę tej historii można też poznać na wspomnianej wystawie zorganizowanej przez GDDKiA, która prezentowana jest w kilku miastach wojewódzkich Polski. W Olsztynie ekspozycja stanęła przy Wysokiej Bramie.
Unikalnym eksponatem jest zabytkowy, 10-tonowy walec parowy Marshalla z 1926 roku.