Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza w piątek (7.08) o godz. 18.00 do Galerii Rynek na wernisaż wystawy portretów autorstwa Gena Małkowskiego wykonanych w ramach rekordowego przedsięwzięcia „365 portretów w 365 dni”. W czerwcu prof. Małkowski namalował w Olsztynie 31 portretów. W piątek wszystkie te prace będzie można zobaczyć w Galerii Rynek.
365 portretów to unikatowa akcja malarska, która będzie trwała przez cały rok w dwunastu miastach Europy - m.in. w Berlinie, Paryżu, Madrycie, Rzymie i Londynie. Jej autor, prof. Geno Małkowski z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, zamierza w ten sposób namalować 365 portretów mieszkańców naszego kontynentu. Akcja prof. Małkowskiego rozpoczęła się w czerwcu 2009 w Olsztynie. Codziennie artysta tworzył wizerunek kolejnej osoby. W ten sposób powstało 30 portretów mieszkańców naszego miasta - wśród nich m.in.: Ireny Telesz-Burczyk, Iwony Pavlović, Elżbiety Mierzyńskiej i Stefana Brzozowskiego. Wszystkie będzie można podziwiać podczas sierpniowej wystawy w Miejskim Ośrodku Kultury.
Prof. Eugeniusz Geno-Małkowski (ur. 5.09.1942 r.) pochodzi z Gdyni. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Dyplom obronił w 1968 roku w pracowni profesora Artura Nachta-Samborskiego.
Geno Małkowski jest nie tylko niezwykle utalentowanym malarzem. Działa także aktywnie w środowisku artystycznym. W 1969 roku założył grupę artystyczną „Arka” z którą zorganizował wiele wystaw. Jest również twórcą ruchu artystycznego „O poprawę”. W 1976 r. był komisarzem VI Festiwalu Sztuk Pięknych w warszawskiej Zachęcie, nazwanym przez krytykę „Festiwalem jakiego nie było”, a pięć lat później aranżerem największej wystawy środowiska warszawskiego w Zachęcie liczącej 3000 prac. W 1983 r. jego wystawa „Niebo widziane z Ziemi” we Fromborku została uznana przez ministerstwo Kultury i Sztuki za „Najciekawsze wydarzenie muzealne roku”. W 1985 r. Małkowski stworzył „Szklane environment” - aranżację przestrzenną I Międzynarodowego Triennale Rysunku na Majdanku w Lublinie i został laureatem nagrody im. J. Cybisa dla najlepszego malarza roku. Rok później był komisarzem wystawy „Życie ludzkie - los ziemi” w Zachęcie towarzyszącej Kongresowi Intelektualistów w Warszawie. W 1988 r. wystawa „4 razy Warszawa” w warszawskim hotelu Victoria, będąca artystyczną prowokacją wymierzoną w wystawę sztuki francuskiej „Cztery Epoki” w Zachęcie, wywołała reperkusje międzynarodowe. Krytyka określiła ją wręcz jako: „bombę podłożoną pod sztukę francuską”.
W 1991 r. Małkowski namalował publicznie 10 najpiękniejszych paryżanek przed Centrum Pompidou w Paryżu. W tym samym roku podjął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie UWM) w Olsztynie w Zakładzie Wychowania Plastycznego na stanowisku starszego wykładowcy. Od 1991 systematycznie jeździ do Paryża, gdzie założył m.in. Stowarzyszenie Odnowy Sztuki. W ramach akcji „Wspólnego Malowania” powstaje obraz pt. „Barwy Paryża” w namalowaniu którego weźmie docelowo udział 40 tysięcy współautorów. W roku 2007 powstały analogiczne „Barwy Olsztyna”, w malowaniu których wzięło udział ponad 29 000 osób. W ten sposób ustanowiono nieoficjalny rekord Guinnessa, nie wpisany jednak jeszcze do Księgi Rekordów.
Prof. Małkowski od 1997 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Malarzy i Grafików, którego jest współzałożycielem. Był także członkiem Prezydium Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. Prace Geno Małkowskiego znajdują się w zbiorach na całym świecie.
Z D J Ę C I A