Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:01 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Działalność polityczna
waclawbr | 2007-10-24 22:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Jak interpelowali radni?

Olsztyn24
Radni podczas XVIII Sesji Rady Miasta Olsztyn | Więcej zdjęć »

Wybieramy radnych, aby w naszym imieniu dbali o sprawy duże i małe, ważne dla wszystkich mieszkańców miasta i dla pojedynczych ludzi. Jednym z ważniejszych instrumentów wykonywania mandatu radnego są interpelacje i zapytania radnych. Każda sesja rady miejskiej w swoim porządku zawiera punkt: interpelacje i zapytania radnych. Tyle tylko, że jak większość prac rady, tak i ten element społecznej aktywności radnych pozostaje nieznany wyborcom. Bo kto ma czas chodzić na sesje rady? Nie ma też w naszym kraju tradycji korzystania z prawa obywatelskiego, jakim jest jawność obrad organów przedstawicielskich. Pozostaje więc TV, radio lub gazeta. Ale tam też brakuje miejsca i czasu, by mówić lub pisać o wszystkim co robią miejscy radni.

Gazeta On-Line Olsztyn24 postanowiła, chociaż w części wypełnić tę lukę i publikować na swoich łamach syntetyczne informacje o przedstawianych na sesjach rady miejskiej w Olsztynie interpelacjach i zapytaniach radnych. Mamy nadzieję, że pomoże to czytelnikom (i wyborcom zarazem) ocenić, jak ze swojego mandatu wywiązują się wybrani przez nas reprezentanci.

Dzisiaj publikujemy pierwszą informację o zapytaniach i interpelacjach przedstawionych na XVII sesji Rady Miasta Olsztyn, która odbyła się w dniu 24.10.2007 r.

Radny Wiesław Nałęcz
R E K L A M A
Radny przypomniał, że już dwa lata temu prezydent zobowiązał się kompleksowo załatwić sprawę oświetlenia ul. Artyleryjskiej. Nic jednak w tej sprawie nie zostało zrobione. Teraz radny wnosił o zastosowanie chociaż prowizorycznych rozwiązań, aby ul. Artyleryjska, w szczególności w okolicach mostu na Łynie i w okolicach znajdujących się tam zakładów pracy, została oświetlona. Na pewno wpłynie to na wzrost poczucia bezpieczeństwa osób korzystających z tej ulicy.

Radny Marian Zdunek

Radny podniósł problem ochrony środowiska w szczególności poprzez ograniczenie liczby zużywanych w Olsztynie plastykowych reklamówek. Wnosił o wygospodarowanie w kasie miejskiej pieniędzy, o co raczej nie jest trudno pod koniec roku, i zakupienie toreb wielokrotnego użytku, z bawełny lub lnu. Torby takie mogłyby być rozdane bezpłatnie mieszkańcom Olsztyna przed świętami, przez co nie tylko propagowano by ideę ochrony środowiska naturalnego, ale również promowano by miasto.

Radna Halina Ciunel

Pytała, czy planowana jest sprzedaż budynków przy ul. Świtycz-Widackiej i Wańkowicza, w których znajdują się przychodnie lekarskie. Otrzymała bowiem informacje, że w ostatnim czasie wzmogły się rozmowy na temat takiej sprzedaży. Radna poinformowała, że nie wszyscy lekarze są zainteresowani wykupieniem gabinetów, z których korzystają. Wnioskowała, żeby po ewentualnej sprzedaży budynków przychodni, lekarze, których nie będzie stać na wykupienie gabinetów, nie byli wyrzuceni z przychodni i żeby funkcje przychodni nie zostały ograniczone.

Radna Elżbieta Fabisiak

Poinformowała, że składała interpelację w sprawie prac wykonywanych na olsztyńskich cmentarzach, jednak nie otrzymała odpowiedzi na wszystkie pytania. Wnioskowała o uzupełnienie odpowiedzi ratusza w tej sprawie.
Radna pytała również o losy tablicy upamiętniającej Balbinę Świtycz-Widacką. Została ona zdjęta przez konserwatora zabytków, który zapewniał, że przed sezonem tablica wróci na swoje miejsce. Tak się jednak nie stało.
Kolejne z pytań dotyczyło remontu „Przytułku”. Radna od prezydenta otrzymała pismo, że remont zostanie wpisany do budżetu miasta na 2008 rok, po wykonaniu dokumentacji, której przygotowanie miało być zlecone w lipcu br. Pytała więc o stan tej sprawy.
Kolejna z interpelacji radnej Elżbiety Fabisiak dotyczyła szpecących miasto, nieużywanych pawilonów handlowych przy ulicach Wilczyńskiego i Krasickiego. Wnioskowała o rozpoznanie stanu faktycznego i prawnego tych pawilonów i ich usunięcie.

Radna Joanna Misiewicz

Podziękowała za zrealizowanie interpelacji złożonej podczas poprzedniej sesji w sprawie wykonania przejścia przez jezdnię na skrzyżowaniu ulic Jarockiej i Flisa. Wskazała jednak na braki w oznakowaniu ulicy Flisa, przez co przyjezdni do tej części Olsztyna często błądzą.

Radny Bogdan Dżus

Zwrócił uwagę, że kompetencje i składy personalne samorządowych i spółdzielczych rad osiedli często pokrywają się. Wnioskował o połączenie tych gremiów.

Radny Waldemar Zwierko

Przewodniczący klubu radnych PiS pytał o wzrost opłat za użytkowanie wieczyste i dzierżawę miejskich nieruchomości w związku z przeszacowaniem ich wartości. Prosił o wprowadzenie mechanizmów chroniących mieszkańców przed drastycznym wzrostem opłat.

Radny poparł również wniosek o instalację sygnalizacji świetlnej na ul. Bałtyckiej i pytał o termin jej zainstalowania.

Radny Henryk Baczewski

Radny Baczewski zadał prezydentowi kilka pytań:
- ile miasto wydało na prowadzenie sporu prawnego z klubami sportowymi Łączność i Warmia przez zewnętrzne biura prawne; dlaczego tymi sprawami nie zajmują się miejscy prawnicy?
- dlaczego do tej pory nie wykonano pomiarów natężenia hałasu przy ul. sielskiej, od ul. Kłosowej do granicy miasta?
- kto zapłaci za montaż ekranów dziękochłonnych przy ul. Sielskiej?
- dlaczego w przygotowanej na sesję zmianie uchwały budżetowej znajduje się kwota 350 000 zł na wykonanie robót dodatkowych przy budowie basenu przy szkole podstawowej nr 10, kiedy przetarg na roboty dodatkowe został rozstrzygnięty 14 września br.?
- dlaczego wnioskuje się o kolejne pieniądze na roboty uzupełniające przy basenie i w jaki sposób ta kwota ma być przekazana wykonawcy; czy chodzi o roboty dodatkowe, czy roboty uzupełniające?
- dlaczego nie ogłoszono dotychczas trzech przetargów w zakresu gospodarki wodno-ściekowej na kwotę 100 mln zł?
- dlaczego właśnie dzisiaj zmienia się budżet, czy nie chodzi o sztuczkę z dopasowaniem budżetu do przyszłorocznego absolutorium?
- dlaczego prezydent nie realizuje uchwały RM w sprawie pawilonów handlowych na skrzyżowaniu ulic Kołobrzeskiej i Kościuszki? Rada ustaliła, że pawilony te będą stały do czasu opracowania planu zagospodarowania terenu, a prezydent z uporem dąży do wyburzenia jednego z pawilonów, który ma wspólny dach i ściany z innymi pawilonami.

Radny Marcin Kuchciński

Radny zwrócił uwagę, że położony przy pl. Bema zabytkowy budynek po byłym seminarium duchownym niszczeje i negatywnie wpływa na wizerunek miasta. Podobnie jest z niedokończonym budynkiem przy ul. Pieniężnego. Wnosił, aby prezydent zainteresował się tymi sprawami.

Radna Ewa Piotrowska

Radna przedstawiła tragiczną - jej zdaniem - sytuację wspólnoty mieszkaniowej w budynku przy ul. Kasprowicza 20. W budynku tym są 4 lokale gminne i 1 własnościowy. Budynek jest zawilgocony, zagrzybiony z popękanymi przewodami kominowymi. Od 16. lat lokatorzy bezskutecznie starają się o remont. Radna wnioskowała, aby miasto na początek ustaliło, co trzeba w budynku zrobić i ile to mieszkańców będzie kosztowało?
Radna ponadto apelowała o zaprowadzenie porządku w okolicach sklepu przy ul. Kopernika 39. Podobny wniosek składała na poprzedniej sesji, ale od tego czasu nic się nie zmieniło. Jak było, tak jest brudno.

Radny Grzegorz Smoliński

Radny wnioskował o zbadanie sprawy zrobienia zjazdu z ronda na pl. Bema w ul. Kopernika. Stwierdził, że składał interpelację na piśmie w tej sprawie, ale dostał odpowiedź na zasadzie: zjazdu nie będzie, bo... nie!
Druga ze zgłoszonych przez radnego spraw to brak chodnika przy ul. Piotrowskiego, na odcinku od ul. Mroza do ul. Flisa.
Radny pytał także, jak to jest możliwe, że w nowo wybudowanym basenie przy Szkole Podstawowej nr 10 w Olsztynie nie można utrzymać właściwej temperatury wody. Pytał też, czy racjonalne jest sprzedawanie przy al. Piłsudskiego biletów na nowy basen? Czy w nowym obiekcie nie można wygospodarować miejsca na kasę?

Radna Ewa Zakrzewska

Wnioskowała o zakazanie w drodze uchwały palenia papierosów na cmentarzach. Zaproponowała również ustawienie przy wjeździe do Olsztyna billboardów ze zdjęciami najpiękniejszych części Olsztyna.

Radny Jan Tandyrak

Radny przypomniał o przyjętych przez urzędników miejskich zobowiązaniach do zainstalowania sygnalizacji świetlnej na ul. Bałtyckiej. Pytał również, czy w związku ze zmianami w budżecie miasta z planów inwestycyjnych zostaną wykreślone ulice Wodna i Kajakowa? Przypomniał także, że były zapewnienia o zainstalowaniu fotoradaru na ul. Wawrzyczka, a urządzenia tego jednak nie zainstalowano. Radny wnioskował m.in. o zajęcie się sprawą dojść do rzeki Łyny na Brzezinach.

Ponadto radny zwrócił uwagę, że w ocenie fachowców, technologia naprawy ul. Skłodowskiej-Curie jest niewłaściwa, że po niedługim czasie na ul. zrobi się „pobojowisko”. Wszystko przez to, że nawierzchnia nie jest wiązana z podłożem.

Radny zaproponował także, żeby w Olsztynie zezwolić na budowanie wieżowców wyższych niż 12-piętrowe, wówczas jest szansa na uzyskanie wyglądu metropolii i szybkie pozyskanie inwestorów.

Radny zadawał też pytania o to, czy jest szansa, aby sygnalizacja świetlna w Olsztynie działała lepiej. Interesował się też, czy w Olsztynie będą tramwaje?

Zabierając głos po raz drugi w ramach interpelacji i zapytań, radny zwrócił uwagę na problem „zamieniania Starego Miasta w toaletę publiczną”. Szczególnie w piątki, soboty i niedziele w zakamarkach Starego Miasta można zaobserwować osoby, które załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Radny zaapelował do odpowiedzialnych służb o skuteczną walkę z tym problemem.

Radna Małgorzata Marcinkiewicz

Radna zaproponowała, aby rozważyć budowę kładek dla pieszych nad ulicami.

Radny Zbigniew Dąbkowski

Przewodniczący rady zażądał od straży miejskiej skuteczniejszej walki z osobami, które niezgodnie z prawem rozrzucają i rozlepiają ulotki i ogłoszenia zaśmiecające miasto.

******

Do niektórych ze zgłoszonych przez radnych problemów prezydenci odnieśli się od razu. Wiceprezydent Głażewski poinformował, że zostały wydzielone środki na zakup ekologicznych toreb. Wybrano ofertę jednej z lepszych firm, które takie torby wykonują i torby będą zakupione. Pierwsza partia będzie zakupiona w ciągu czterech tygodni.

Prezydent Małkowski poinformował, że jest za wyremontowaniem budynków przychodni przy ul. Świtycz-Widackiej oraz Wańkowicza na koszt miasta i podniesieniem czynszu dzierżawnego lekarzom wynajmującym tam pomieszczenia. Jest natomiast przeciwny pozbywaniu się przez miasto tych budynków.

Ponadto prezydent stwierdził, że koszt przeszacowania wartości majątku miejskiego wyniesie 600 tys. złotych. - Ta operacja musi się zwrócić - powiedział. - Każdy zainteresowany mieszkaniec zostanie powiadomiony, że może uniknąć podwyżek opłat, jeżeli nabędzie prawo własności do nieruchomości.

Prezydent odniósł się także do sprawy pawilonów przy ul. Kościuszki. - Kompromisów żadnych już nie będzie - powiedział. - Kompromisy były zawierane już sześć razy. Dość tego! Czas przystąpić do egzekwowania prawomocnych wyroków sądowych.

Kolejnym ze zgłoszonych problemów, na który prezydent udzielił odpowiedzi na sesji, była sprawa szpecących miasto budynków przy pl. Bema i ul. Pieniężnego. - To są obiekty prywatne i możliwości oddziaływania władz miasta na ich właścicieli są praktycznie żadne - powiedział prezydent Małkowski. - I tak poszliśmy na daleko idące ustępstwa.

Tym nie mniej, przewodniczący Dąbkowski zaapelował do prezydenta, żeby jeszcze raz podjął rozmowy z właścicielami obiektów.

- Ekspertyzy, którymi dysponuję wskazują, że zrobienie zjazdu z ronda na pl. Bema w ulicę Kościuszki znacznie pogorszyłoby bezpieczeństwo na tym rondzie - stwierdził prezydent odnosząc się do interpelacji radnego Smolińskiego. - Ja nie mogę lekceważyć tych ekspertyz. Zlecę jednak jeszcze jedną ekspertyzę.

Pozostałe interpelacje zostaną przekazane pracownikom ratusza, którzy przygotują pisemne odpowiedzi dla radnych.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.