Polska policja ma już 90 lat. Od samego początku istnienia formacji służyły w niej kobiety, najpierw, jako oddzielne, damskie pododdziały Policji Państwowej. Po wojnie powołano do życia Milicję Obywatelską, w której od samego początku służyły kobiety. Bez podziału już na pododdziały damskie. Panie pracowały tak samo jak panowie. Obecnie w Policji pracuje coraz więcej kobiet. W garnizonie warmińsko-mazurskim służy obecnie 411 policjantek.
Kobiety służą w policji od samego jej początku. Policjantki najpierw pracowały w oddzielnych, damskich pododdziałach. Szansę na pracę w rodzącej się formacji miały panny lub bezdzietne wdowy. Panie po szkoleniu zasilały urzędy śledcze.
Po wojnie policję przekształcono w milicję. W nowej formacji również służyły kobiety. Panie zajmowały się tym samym, co mężczyźni, kontrolowały samochody na drodze, zajmowały się sprawami kryminalnymi, prowadziły dochodzenia.
W 1990 roku milicja została przekształcona w policję. Od tego czasu pracuje w niej coraz więcej kobiet. Obecnie, jak podaje Komenda Główna Policji, co trzecia policjantka ma staż służby od 3 do 10 lat, najczęściej jest w wieku od 30 do 40 lat. Co dwudziesta zajmuje stanowisko kierownicze, a ponad połowa polskich policjantek ma wyższe wykształcenie. Warto dodać, że lepiej pod tym względem wypadają w porównaniu do funkcjonariuszy. Studia ukończyło dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn pełniących służbę w polskiej Policji.
W garnizonie warmińsko-mazurskim służbę pełni obecnie 411 policjantek. Panie codziennie wkładają mundur i wspólnie ze swoimi kolegami strzegą bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu.
Z D J Ę C I A