Porozumienie w spr. przystąpienia Warmii i Mazur do programu zostało podpisane 29 czerwca br.
Znane są wyniki rekrutacji do pierwszej rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Tegoroczne kwalifikacje pozytywnie przeszło 1867 placówek bibliotecznych z całej Polski. Zdecydowanym liderem okazało się województwo warmińsko-mazurskie. Na liście finalistów znalazło się aż 77 gminnych bibliotek publicznych z Warmii i Mazur, co stanowi ¾ wszystkich bibliotek uprawnionych do udziału w Programie z naszego województwa.
Biblioteki, które zostały zakwalifikowane do programu (612 bibliotek gminnych i 1255 filii) otrzymają wsparcie merytoryczne, organizacyjne i technologiczne. Przez to biblioteki w małych miejscowościach będą mogły szybciej stać się nowoczesnymi centrami wiedzy i aktywności lokalnej.
O przyjęcie do pierwszej rundy Programu starały się aż 2884 placówki biblioteczne, w tym 959 bibliotek gminnych i 1925 filii. Do pierwszej rundy przyjętych zostało blisko 64% chętnych. Drugi nabór planowany jest za rok. Biblioteki, którym nie udało się zakwalifikować teraz, będą mogły skorzystać z kolejnej okazji.
Zgodnie z procedurą konkursową, wszystkie wnioski zostały poddane ocenie formalnej, a następnie przekazane sześcioosobowej komisji do oceny merytorycznej. Komisja przyznawała punkty za:
- sukcesy w działaniu biblioteki np. nowe formy aktywności, wykorzystanie nowoczesnych technologii, współpraca z innymi instytucjami,
- przykłady działalności pozainwestycyjnej gminy związane z kulturą, oświatą lub polityką społeczną,
- zasoby własne gminy udostępniane bibliotekom np. zapewnienie stażysty z urzędu pracy, włączenie biblioteki w strategię rozwoju gminy.
Pod względem liczby bibliotek przyjętych do pierwszej rundy Programu zdecydowanym liderem okazało się województwo warmińsko-mazurskie. Na liście finalistów znalazło się aż 77 gminnych bibliotek publicznych z Warmii i Mazur, co stanowi ¾ wszystkich bibliotek uprawnionych do udziału w Programie w tym województwie. Z kolei zgłoszenia z województwa opolskiego uzyskały najwyższą średnią punktację.
- Warto przy tym pamiętać, że nie tylko finaliści, ale wszystkie biblioteki publiczne w całej Polsce będą mogły korzystać z różnych form komunikacji udostępnianych w ramach Programu jak np. elektronicznego biuletynu czy portalu społecznościowego - zaznacza Jacek Wojnarowski, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i dyrektor Programu Rozwoju Bibliotek. -
Gorąco zachęcam całe środowisko biblioteczne do współtworzenia biuletynu i portalu, a także udziału w konkursach dobrych praktyk czy ogólnopolskich kongresach bibliotek z towarzyszącymi im targami. I oczywiście zapraszam do ponownego startu - już za rok.Biblioteki zakwalifikowane do Programu Rozwoju Bibliotek otrzymują dodatkowe punkty w trwającej właśnie ocenie wniosków złożonych w programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura bibliotek”, który pozwoli podnieść im standardy estetyczne i architektoniczne. Ponadto przedstawiciel FRSI jest członkiem Komitetu Sterującego dokonującego oceny merytorycznej wniosków.